Jste zde

Jak uplést pomlázku: Poradíme, jaké proutky vybrat, jak je připravit a pak zaplést

pomlázka a kraslice Zdroj: Shutterstock
Upleťte si spolu s námi pomlázku! Řekneme vám z čeho, pomůžeme vám s její tvorbou a dáme vám praktické a ozkoušené tipy, které vám pletení pomlázky usnadní.

13. 3. 2024

Šlehání pomlázkou, jinak také mrskačkou či šupačkou, je tradiční český zvyk, který má ženám a dívkám zaručit mládí, krásu, plodnost a zdraví po celý další rok. Pomlázka z obchodu, která je přeschlá a láme se, však mnoho nezmůže! Mnohem větší moc má pomlázka, která je čerstvá a vlastnoručně pletená

shutterstock_1690502476.jpg

symboly velikonoc
Zdroj: 
Shutterstock
Pomlázka patří mezi tradiční symboly českých Velikonoc. 

Délka prutu se nerovná délce pomlázky

K výrobě pomlázky se nejčastěji používají proutky z vrby jívy, z vrby bílé nebo z vrby košíkářské, jelikož se s nimi dobře pracuje. Jsou pružné a vybrat si stejně dlouhé proutky se stejným průměrem, které jsou při pletení potřeba, není vůbec složité. Využít však můžete i pruty svíd, které jsou rovnější, pevnější a červené až vínové barvy. 

Tip: K pletení pomlázky využijte pruty, které jsou pružné, nepoškozené, bez pupenů i postranních větviček a mají průměr maximálně půl centimetru. 

Pomlázku pleťte z čerstvě nařezaných proutků, popřípadě je namočte po celé délce, aby nasály vodu, změkly a při pletení se nelámaly. 

Pletení pomlázky není složité: Stačí pochopit základní princip

Způsobů, jak uplést pomlázku, existuje spousta a je jen na vás, který zvolíte. Pro začátek však doporučujeme plést z méně proutků.

Pomlázka bude sice slabší a nezajímavá, ale vy snáze pochopíte základní princip pletení a třeba si v budoucno troufnete i na velikonoční pomlázku z 12 proutků. 

shutterstock_1650742942.jpg

pletení pomlázky
Zdroj: 
Shutterstock
Pomlázku pleťte ideálně na Bílou sobotu. 

Co budete potřebovat: 4 stejně dlouhé a stejně silné proutky, 1 kratší a tenčí proutek, zahradní nůžky, kousek provázku

Jak na to: Všechny proutky zbavte zelených lístků a čtyři, které jsou stejně dlouhé, svažte na tenčím konci provázkem. Uzel ukončete očkem, za které si pomlázku můžete zavěsit, aby se vám lépe pletla. 

shutterstock_1650742945.jpg

pomlázky na stole
Zdroj: 
Shutterstock
Uplést pomlázku ze 4 prutů je velmi snadné a zabere vám to jen pár minut. 

Svázané pruty rozdělte na pravý a levý svazek po dvou prutech a začněte plést. Vezměte vnější proutek z levé strany a vrchem jej přehoďte mezi dva pruty na pravé straně, provlečte ho a spodem ho vraťte do levé ruky. Ovšem nechte ho na pozici vnitřního proutku. 

shutterstock_1650742939.jpg

stuhy na pomlázce
Zdroj: 
Shutterstock
Pomlázku ozdobte bílou stuhou. Barevné stuhy nechte na dívkách a ženách. 

To samé opakujte s proutky, které držíte v pravé ruce. Vnější proutek na pravé straně vrchem přehoďte do mezery mezi proutky v levé ruce, provlečte ho a spodem ho zase vraťte do pravé ruky na vnitřní pozici. 

Celý postup střídavě opakujte. 

Až se s pletením dostanete téměř ke konci, vložte mezi spletené proutky proutek nový - ten nejtenčí - a pruty v dlani pořádně stiskněte. Vloženým proutkem několikrát omotejte konec pomlázky tak, aby vám vznikla rukojeť. Tenký proutek pořádně utahujte a jeho konec na závěr zastrčte do těla pomlázky. 

Zdroje:

  • https://inspirace.heureka.cz/pleteni-pomlazky/#ze-4-prutu
  • https://budejovice.rozhlas.cz/vlastnorucne-upletena-pomlazka-ma-vetsi-moc-preda-zenam-svezest-mladi-a-zdravi-7050245
  • https://www.prozeny.cz/clanek/pomlazka-z-osmi-proutku-naucte-se-ji-a-budete-za-hvezdu-63259
  • https://ceskykutil.cz/clanek-10626-pomlazka-krok-za-krokem
  • https://www.kudyznudy.cz/aktuality/botanicka-zahrada-v-troji-ma-pro-kazdeho-neco
  • https://www.zbozi.cz/magazin/c/jak-uplest-pomlazku/