Jste zde

Jak si zařídit domácí pracovnu tak, aby vám v ní bylo fajn?

Zdroj: www.office-rooms.net

S designérkou Zuzkou Schubertovou už jsme „prošli“ většinu místností v bytě, dnes se mrkneme na to, jak si pohrát s pracovnou, aby nám v ní bylo fajn.

12. 1. 2013

Nejprve se pozastavme nad tím, zda vůbec chceme, aby šla práce s námi domů a zda tedy doma chceme, či musíme vybudovat pracovnu. Pokud pracujeme z domova a je nutné pracovní místo doma vytvořit, zamysleme se nad tím, zda mu věnujeme celou místnost nebo jen nějaký koutek, například v obývacím pokoji.

Ne každý má možnost mít doma pracovnu jako samostatnou místnost. Ve většině bytů se omezujeme pouze na pracovní koutek někde v obývacím pokoji, nebo s počítačovou „schovávačkou“ kalkulujeme již při vytváření obývací stěny, nebo dokonce umisťujeme počítač do ložnic, jídelen a podobně.

Jako nejideálnější varianta se mi zdá umístění počítače nebo notebooku do skříňky v obývací stěně, kam v případě potřeby vše zavřeme a uklidíme.

Rozhodně není vhodné mít počítač tam, kde spíme, nebo dokonce jíme. V případě, že není zbytí a opravdu chcete být při práci součástí dění v rodině, doporučila bych počítač neumísťovat na klasický pracovní stůl, ale na nějakou zajímavou dělící stěnu, kde pracovní místo nebude působit příliš kancelářsky.

Rozdělme si tedy „domácí pracovny“ na samostatné pokoje a na pracovní kouty. Jinak totiž budeme zařizovat pracovnu jako místnost, a jinak pracovní kout, který bude součástí stávajícího zařízení v bytě.

Když si můžete dovolit samostatnou pracovnu

Samostatná pracovna může být orientována na jakoukoliv světovou stranu, za obecně vhodnější se považují spíše méně slunná místa, kde je chladněji a tudíž se nám zde lépe soustředí.

Co se týká stěn a jejich barev a vzorů - opět se tu fantazii meze nekladou, ale v rámci lepšího soustředění se na práci bych považovala za méně vhodné barvy například fialovou, oranžovou, rudou, popřípadě mihotavé vzory, úzké pruhy, spirály a podobně

pracovna1

I takhle může vypadat pracovna. Inspirujte se. Tahkle ji pojali na veletrhu Maison & Objet! Zdroj: Zuzana Schubertová

V samostatné pracovně bychom měli klást důraz na kvalitu sezení, dostatek úložných prostor a určitě bych se přimlouvala za okno.

Říká se, že tvůrčím povoláním, jako jsou například spisovatelé, se doporučuje při práci pohled do zahrady. Pomáhá to kreativnímu myšlení. Každopádně není vhodné sedět zády ke dveřím, proto si rozmístění nábytku předem dobře rozmyslete. Obzvlášť pokud prostor není rozměrově zrovna velkorysý.

Standardní výška pracovního stolu se pohybuje okolo 70-75 cm a šíře je samozřejmě závislá na dostatku prostoru. Ale doporučovala bych minimálně 120-150 cm kvůli odkládací ploše. Pokud totiž na stole stojí počítač s klávesnicí, prostoru na psaní a odkládání věcí už moc nezbývá.

Židle by měla být komfortní s vyšším opěradlem a měla by splňovat parametry zdravého sezení. Variantou jsou i sedací balóny a různé židle na klečení, ale jejich pohodlnost je při celodenní práci velmi individuální.
Nejlepší je zvolit židli otočnou kvůli snadnějšímu přesunu po místnosti.

Když máte místo jen na pracovní kout

Pokud už nám prostor v bytě nedovoluje zřídit si samostatnou pracovnu, volíme mezi několika možnostmi pracovního koutu, který umisťujeme zpravidla ve společenské místnosti. Méně vhodné je mít tento kout v ložnici či jídelně.

Pracovní kout by měl navazovat na stávající prostor. Když se na místnost podíváte, mělo by Vám připadat, že pracovní místo sem prostě patří a nemělo by nijak vybočovat, ať už nepořádkem nebo úplně odlišným vzezřením.

Spousta nábytkovým firem zřizuje pro malé byty tzv. dělící stěny, které mají spoustu zajímavých poliček, úložných prostor a vypadají velmi dobře, i když zrovna nepracujete. K těmto stěnám se velmi dobře hodí výškově nastavitelná židlička barového typu. Takovéto dělící stěny nabízí například firma BoConcept.

Pokud už se Vám do bytu opravdu nevejde nic navíc, počítejte s úložným prostorem na pracovnu již v obývací stěně. Spousta firem se na malé byty zaměřuje a nabízí vyklápěcí „mini pracovny“ přímo zabudované v obývací stěně. Tam pak vůbec nemusíte řešit barvu, styl ani nepořádek. Vše je vyřešeno za Vás.

Čtěte dále:

Z článků, které se věnují bytovému designu a bytovým designérům, vybíráme: