Jste zde

Jak se zbavit rzi? Vyzkoušejte babské rady i tipy profesionálů

rezavý kohoutek Zdroj: Bigstockphoto
Souboj se rzí je často během na dlouhou trať. Tenhle zákeřák se navíc může objevit na mnohých površích a často odolává obvyklým způsobům čištění. Co na rez platí? Poradíme!

1. 5. 2022

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se rzi poměrně rychle zbavit, je její mechanické odstranění pomocí ocelového kartáče. Ten si ale vezměte jenom na povrchy, které snesou nějaký ten škrábanec. Kromě ocelového kartáče můžete použít i ocelovou vlnu nebo smirkový papír. Pořád ale mějte na mysli, že tento způsob mechanického odstranění rzi může na povrchu zanechat nevzhledné škrábance.

Zkuste sílu octa

Pokud ocelový kartáč nemáte nebo jednoduše chcete vyzkoušet mírnější způsob založený na chemické reakci, přizvěte si na pomoc ocet. Ten totiž obsahuje kyselinu citronovou nebo octovou, která patří mezi účinné prostředky při boji se rzí. Čištěné předměty (například příbory, šroubky apod.) stačí namočit na cca 24 hodin do octové lázně a následně osušit. Budou jako nové.

bigstock-fingers-hold-a-gray-old-foldin-426864662.jpg

zrezivělý nůž
Zdroj: 
Bigstockphoto
Odstranit rez z nože vám pomůže i obyčejná cibule. Nicméně to jen v případě, že se jedná o tenkou vrstvu.

Náš tip: Pokud se rez objevila na noži, nevyhazujte ho! Je-li vrstva rzi jen malá, z ostří ji setřete pomocí cibule.

Pomůže i citron a sůl

Z přírodních bojovníků proti rzi se skvěle osvědčily i obyčejná sůl a citron. Sůl citronem pokapejte a pastu natřete na rezavé místo. Předmět můžete citronem znovu zakápnout a pak se o něj další dvě až tři hodiny vůbec nestarat. Po uplynutí této doby solnou směs z předmětu setřete. Po rzi by neměly být ani památky. 

Ani cola nezklame

Dalším účinným způsobem, jak rez z předmětu dostat, je použití originální Coca-coly. Připravte si nádobu, do které čištěný předmět celý uložíte, naplňte ji colou a zavřete. Nechte nápoj působit klidně přes noc a ráno dočistěte suchým hadříkem. Cola totiž, podobně jako některé čističe, obsahuje kyselinu fosforečnou, která je při boji se rzí extrémně účinná.

bigstock-an-old-dirty-toilet-requires-451623507.jpg

rezavý záchod
Zdroj: 
Bigstockphoto
Ke vzniku rzi může "pomoci" i specifické složení vody.

Vyzrajte na skvrnu s kypřicím práškem

Další účinnou „babskou radou“ je i použití obyčejného kypřicího prášku. V tomto případě zrezlé místo navlhčete a poté ho bohatě posypte „prdopečem“. Důležité je nechat prášek aspoň třicet minut působit. Následně ošetřované místo opláchněte a za pomoci jemné drátěnky, případně drsnější houbičky povrch důkladně očistěte.

Zkuste polohrubou mouku

Podobně jako kypřicí prášek může fungovat i polohrubá mouka. Nejdříve je potřeba ošetřovaný povrch zbavit mastnoty. Poté na řadu přijde drhnutí za pomocí houbičky nebo drátěnky namáčené ve vodě a polohrubé mouce. K dočištění předmětu pak použijte měkký hadřík. 

Použité zdroje:

  • https://ceskykutil.cz/clanek-293573-vite-jak-odstranit-rez-z-kovovych-predmetu-snadno-a-rychle-poradime-vam
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Rez
  • https://www.idnes.cz/hobby/dilna/kutilske-rady-tipy-remeslniku-pro-domacnost-doma-mf-dnes.A140616_140933_hobby-dilna_mce