Jste zde

Jak připravit na zimu zahradní dřevostavbu? Poradíme vám

Zdroj: www.domky-delta.cz
Ani se nenadějeme a zima je tu. Připravte na ni nejen zeleň na zahradě, ale i zahradní domek. Ač se to nezdá, potřebují i tyto bytelné stavby péči, aby zimu přečkaly.

26. 9. 2017

Pokud chcete své dřevostavby a zahradní domky pořádně připravit na zimu, nejdůležitější je starost o střechu a okapy. Obáváte-li se velkých nánosů sněhu, je dobré se zaměřit na systém bezpečnostních prvků střech, který v dnešní době obsahuje široký sortiment ochraňující střechu, okapy a přilehlé prostory před velkým náporem sněhu.

Existuje hned několik typů sněhových zachytávačů, třeba trubkové neboli tyčové, nebo deskové sněhové zábrany, které tvoří kovový rošt, či perforovaná deska.

Existují také atypické sněhové zábrany, výstupky, které roztrhají sněhovou lavinu na menší kusy. Speciální háky, do kterých se většinou vkládá dřevěná kulatina, nebo rozrážeče sněhu či speciální tašky s výstupky. Ty dokážou sjíždějící masu sněhu roztrhat na menší díly, které pak postupně odpadávají z okapové hrany a nepředstavují až takové nebezpečí.

Výběr sněhových zachytávačů

Pokud řešíte jen malé zahradní domky na nářadí nebo přístřešek na auto, možná jde jen o malou plochu.

U větších staveb záleží na dané oblasti, tedy na sněhovém pásmu daného sněhovou mapou. Dále pak na délce střechy od okapu k hřebeni a současně i na jejím sklonu. Čím je delší střecha, tím více sněhu působí na sněhovou zábranu namontovanou nad okapem. Čím bude větší sklon střechy, tím je sněhem vyvinut větší kinetický nápor na sněhovou zábranu.

Ve vyšších sněhových oblastech se instalují zábrany v několika řadách, a tím se váha sněhu rozloží po dvou, třech či čtyřech metrech v celé délce střechy. Doporučena je konzultace s projektantem a výrobcem krytiny. U staršího rodinného domku nebo nevyhovujících krovech, je třeba poradit se i se statikem. Je třeba zabránit možnému poškození vodorovných žlabů i svislých svodů, a nedopustit jejich deformaci pod vlivem sjíždějícího sněhu.

Péče o okapy

Na 10 metrů zmrzlého okapového žlabu s rampouchy v délce 50 cm počítejte s půl tunyou zmrzlé vody. Systémy zpevňující úchyty žlabů celý okap zpevní. Pro lepší zpevnění podokapního žlabu lze použít zpevňující úchyt žlabu v kombinaci se zdvojenými háky.

Možnost je i zapustit okapový systém pod úroveň dráhy sjíždějícího sněhu. Na zimní období můžete i demontovat okapový systém, což se dříve dělalo v horských oblastech. Díky technologii stavebnicového systému existují okapy, které lze snadno sestavit i demontovat.

Zamrznutí vody u okapové hrany a v okapovém systému je většinou spojeno s nedostatečně zatepleným podkrovím, kdy teplo projde přes nedostatečnou izolaci a sníh taje, i když venku mrzne.

Instalace protizámrazových systémů je úsporným řešením pro temperování okapů a šikmých střech. Ve Švédsku se třeba často osazují svodové roury falcem směrem od fasády. Když svodová roura praskne kvůli rozpínání ledu, nedochází k zatékání na fasádu.