Jste zde

Jak poznat zlato od padělku: Nejdřív hledejte hlavu labutě nebo kohouta

zlaté šperky na hromadě Zdroj: Shutterstock
Nenechte se napálit podvodníky a naučte se rozeznat zlatý šperk od laciného padělku! Ukážeme vám několik způsobů, jak ověřit jeho pravost.

23. 2. 2024

Zlato je drahý kov, který nemá na poli šperkařství žádnou konkurenci. Snoubí v sobě bohatství i krásu a díky své odolnosti a snadnému zpracování velmi často slouží k výrobě mnoha krásných přívěsků, náušnic, prstenů, náramků i řetízků. Velmi často se však také padělá, a proto se vyplatí znát pár způsobů, jak laciný padělek odhalit

shutterstock_329705816.jpg

zlato jako padělek
Zdroj: 
Shutterstock
Zlato je nejčastěji padělaný drahý kov a poznat padělek od pravého zlata může být pro laika mnohdy velmi složité. 

U šperku se státním puncem můžete mít klid na duši

Tip: Zlato kupujte pouze od ověřených prodejců. Přečtěte si recenze, na šperku hledejte puncovní značku,  a pokud si nejste jisti, nechte si šperk ověřit ve zlatnictví. 

Státní puncovní značka je malý symbol, díky kterému lze velmi snadno poznat ryzost materiálu. U zlata má podobu hlavy labutě nebo hlavy kohouta a v podstatě říká, že šperk byl zkontrolován nezávislým státním orgánem, kterým je puncovní úřad.

U řetízků i náramků ho obvykle naleznete v blízkosti zapínání, u prstýnků a náušnic někde na vnitřním povrchu

Pamatujte! Státní punc musí mít všechny zlaté šperky vyrobené na našem území, které váží více než půl gramu.

Pokud státní punc na zlatém šperku nenajdete, zpozorněte! 

Zlomky zlata, staré a opotřebené šperky i šperky s podlimitní hmotností nemusí být označeny státním puncem, ale pouze výrobní a číselnou ryzostní značkou, na kterou se nedá spoléhat, neboť ji na šperk dávají sami výrobci

shutterstock_76071352.jpg

padělek zlata
Zdroj: 
Shutterstock
Zkušený klenotník pozná laciný padělek často už při pouhém pohledu. 

Pokud chcete mít tedy jistotu, že váš šperk je opravdu zlatý, navštivte zkušeného klenotníka, který vám poradí, nebo vyzkoušejte minimálně dvě metody, abyste si byli skutečně jistí. 

Lučavka pravému kovu neuškodí

Testování kovu kyselinou dusičnou neboli lučavkou královskou je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak poznat pravé zlato. Šperk však můžete poškodit a velmi snadno se také můžete splést, neboť před aplikací lučavky musíte narušit horní vrstvu kovu. Pokud tak neuděláte, můžete pozlacený šperk mylně označit za zcela zlatý. 

shutterstock_1014550351.jpg

lučavka královská
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud vám šperk po aplikaci lučavky královské zezelenal nebo se jeho barva změnila na mléčnou, pravděpodobně držíte v ruce padělek.

Padělek se po čase prozradí sám

Zlato by na pokožce při nošení nemělo zanechat žádné tmavé skvrny, a pokud jej necháte delší dobu ve vodě, určitě by nemělo začít rezivět. Stejně tak by zlatý šperk neměl zanechat tmavou stopu, pokud s ním budete jemně třít o neglazovanou keramickou dlaždici. 

Zlato nemá magnetické vlastnosti

Zkusit pravost můžete i velmi jednoduše za pomoci magnetu. Test však není spolehlivý, neboť pravé zlato může být nahrazeno slitinou nemagnetických kovů. 

Zdroje:

  • https://www.eppi.cz/napoveda/ze-zlatnicke-dilny/puncovni-znacky
  • https://kreativnidum.cz/jak-poznat-prave-zlato-od-lacineho-padelku-nenechte-se-snadno-oklamat/
  • https://cz-frostnyc.glopalstore.com/blogs/news/genuine-gold-vs-fake-gold-jewelry-how-to-tell-the-difference
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/17191-jak-poznat-ze-je-vas-sperk-skutecne-ze-zlata-tyto-metody-vam-pomohou-overit-jeho-pravost
  • https://www.zastavarnauradnice.cz/otestovat-zlato-jednoduche-zpusoby-poznat-falesne-zlato/