26. 6. 2021
Takový bazén je skvělá věc. Jakmile se v něm ale začnete koupat, do vody se dostávají nečistoty, které vám předtím ulpěly na kůži, zbytky opalovacích krémů a jiné kosmetiky, ale i tráva a koneckonců třeba hmyz, který se tu utopil.
Aby vám voda v bazénu nijak neuškodila a taky zůstala krásně čistá a lákavá, musíte ji pravidelně dezinfikovat a chránit před nežádoucími drobnostmi, jako jsou bakterie a řasy.
Kartáč, síťka a vysavač. Trojka, kterou byste měli mít po ruce
Kartáč, síťka a vysavač patří k naprostému základu, který byste si měli pořídit společně s bazénem. A zároveň byste je měli vždycky použít co nejdřív – jakmile do vody začne padat cokoli a rozkládat se, dochází k rychlému množení bakterií, což se na kvalitě a vzhledu vody chtě nechtě odrazí.
Projet 2x týdně síťkou bazén je minimum, které jednoznačně musíte dělat. V horkých letních dnech můžete i častěji, vyplatí se to. Nezapomínejte pravidelně na teleskopickou tyč nasadit kartáč a vydrbat jím stěny a dno bazénu. A pak se spolehněte ještě na bazénový vysavač, který vám ušetří spoustu námahy. V pohodě vyčistí i rohy bazénu.
Chlorová dezinfekce. Bez té se nehnete
Tím nejjednodušším, co můžete (a měli byste) udělat pro kvalitu vody v bazéně, je používání chlorové dezinfekce. Seženete ji například ve formě chlorových tablet, které zasunete do plovoucích nebo pevných zásobníků. Vždycky ale kontrolujte množství chloru ve vodě, mělo by se pohybovat v rozmezí 0,3-0,6 mg/l.
Pokud máte citlivější pokožku nebo třeba malé děti, můžete vyzkoušet i bezchlorovou dezinfekci na bázi aktivního kyslíku. Ty jsou znatelně šetrnější.
Bez dobré filtrace to nepůjde
Aby vám zbyl čas taky na jiné radovánky, než je čištění vody v bazénu, pořiďte si kvalitní pískovou filtraci. Díky ní se bude voda neustále vyměňovat a zbaví se drobných nečistot. Pískovou náplň nezapomeňte zhruba jednou za 14 dní propírat.
Kontrolujte hodnotu pH a používejte správnou chemii
Aby byla voda taková, jakou si představujete, nevyhnete se použití chemických prostředků. Hodnota pH se musí pohybovat mezi 7 a 7,4. Když je vyšší, vytváří se na vodě mléčné zakalení, chlor neplní svou funkci, voda je po něm cítit a ještě z ní pálí oči a pokožka. Když je hodnota nižší než 7, můžou blednout barvy bazénu a co nevidět se objeví koroze.
Hodnotu pH kontrolujte aspoň jednou týdně pomocí proužkového nebo kapkového testeru a v případě potřeby použijte prostředek k jejímu zvýšení, nebo snížení.
Společně s hodnotou pH je třeba sledovat i alkalitu vody a upravovat ji. Když je hodnota celkové alkality nízká, pH je nestabilní a dochází u ní k výkyvům. Vysoká hodnota celkové alkality povede k tomu, že bude mít voda tendenci k vyšší hodnotě pH. I na to existují vhodné prostředky.
Potíže může způsobovat i příliš tvrdá voda, ale i s ní si poradíte díky speciálním přípravkům.
Použité zdroje:
- https://www.mountfield.cz/poradna/jak-pecovat-o-vodu-v-bazenu
- https://www.bazeny.cz/jak-spravne-pecovat-o-vodu-v-bazenu