Jste zde

Jak vybrat zahradní sprchu?

zahradní sprcha čtvercová Zdroj: Alza.cz
Zahradní sprcha už dávno není jen hadice připevněná ke stromu. Současné zahradní sprchy nabízejí mnoho funkcí, velikostí, tvarů a typů. Díky tomu si můžete vybrat přesně tu, která splňuje vaše požadavky a očekávání.

3. 10. 2022

V dnešním článku vám představíme základní parametry zahradních sprch, ze kterých můžete vybírat a ulehčíme vám finální rozhodnutí při koupi sprchy.

Přenosná nebo pevně stojící sprcha?

  • Přenosné zahradní sprchy můžete umístit kdekoli a umístění změnit třeba každý den. Instalace je snadná a nepotřebujete žádné stavební úpravy. Jsou lehké, ale mají kratší životnost.

  • Pevně stojící sprchy se pyšní bytelnou konstrukcí a velkým zásobníkem vody, takže se pohodlně osprchuje i více osob. Sprchy se však komplikovaněji instalují a vyžadují pevný podklad. Jejich pořizovací cena je o něco vyšší, sprchy však vydrží déle.

Kam sprchu umístit a jak je to s tlakem vody?

Zahradní sprcha vyžaduje slunné místo pro ohřev vody. Vodu ke sprše přivede skrze hadici, ať už z vodovodu, nebo ze studny. Myslete však na to, že pro správnou funkčnost potřebuje 3 až 3,5 baru.

Jaké jsou možnosti odvodnění?

Než si pořídíte zahradní sprchu, promyslete, kam budete odvádět vodu. U přenosných sprch je řešení prosté, u těch napevno postavených to může být horší.

  • Venkovní odvodnění koupíte v podobě žlabů. Poslouží jako jednoduchá kanalizace a koupíte ho v různých barvách.

  • Podlahové výpustě musíte nainstalovat přímo pod sprchu a připojit k odpadnímu potrubí. Při nákupu si ohlídejte, že je výpusť určená pro venkovní použití.

Jaký zvolit objem nádoby na vodu?

Objem nádoby ovlivňuje množství osob, které mohou sprchu využít. Objem proto vždy vybírejte podle počtu členů domácnosti a počítejte s malou rezervou. Pamatujte však na to, že s velikostí nádoby roste i cena sprchy a délka ohřevu vody.

  • méně než 15 litrů je nejmenší možná velikost, která bohatě vystačí jedné osobě k rychlému opláchnutí.

  • 15 až 30 litrů vystačí dvěma osobám. Délka sprchování vychází až na 15 minut. Pro obvyklé sprchování doporučujeme minimálně 20litrovou nádobu.

  • více než 30 litrů mají největší možné nádoby, které jsou ideální pro mnohočlenné rodiny. Takto velké nádoby se však velmi dlouho ohřívají a vyplatí na opravdu slunných zahradách.

Jaký materiál si vybrat?

  • Plastové sprchy jsou levnější a mají nízkou hmotnost. Vlivem počasí však brzy dochází ke změnám materiálů a voda může i zapáchat.

  • Hliníkové sprchy jsou o něco dražší a trochu těžší. Jejich velkou výhodou je, že jsou prakticky nesmrtelné a počasí na ně nemá žádný vliv.

Kvalitní a dobře vybraná zahradní sprcha vám bude sloužit mnoho let.