Jste zde

Jak pečovat o pračku, aby dlouho vydržela

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Průměrná životnost praček rapidně klesá. Zatímco pračky našich babiček vydržely několik desítek let, novější typy vydrží podstatně méně. Věnujte vaší pračce pravidelnou péči! Odmění se vám roky navíc.

2. 12. 2018

Očekáváte od vaší pračky voňavé a čisté prádlo, bezproblémový chod a dlouho životnost? Pak nezapomínejte na její pravidelnou údržbu a zkuste naše tipy na správné praní. Pračka se vám odmění nejen roky praní navíc, ale i nižší spotřebou elektrické energie a spolehlivě vypraným prádlem.

Zbavte pračku usazenin, plísně i vodního kamene

Zárukou dlouhé životnosti vaší pračky je pravidelné čištění. Předejdete vnitřním usazeninám, plísni, nepříjemnému zápachu i vodnímu kameni.

Vodní kámen to je prevít. Zbavte se ho dříve, než bude pozdě!Zdroj: www.bigstockphoto.com

Po každém praní vyčistěte a nechte vyschnout zásobník na prací prostředky, otřete gumové těsnění okolo dvířek a pračku nechte otevřenou, aby řádně vyschla. Jednou za čtvrt roku vyperte naprázdno.

Vysoká teplota vody zničí veškeré bakterie a odplaví usazenou špínu z hadic i útrob vaší pračky. Pro lepší efekt můžete použít i speciální čisticí prostředky, jednou sodu s octem nebo kyselinu citronovou. Jednou za tři měsíce také vyčistěte filtr. Při jeho čistění se řiďte pokyny výrobce.

Zůstávají vám na vypraném oblečení žluté tečky, které nejdou vyprat? Možná máte v pračce zapadlou minci, která koroduje. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pozor na drobné předměty

Před vložením prádla do pračky zkontrolujte knoflíky, zapněte všechny zipy a projděte kapsy. Podprsenky s kosticí a oděvy zdobené kamínky, knoflíky nebo flitry umístěte do speciálního sáčku na praní. Předejdete ucpání odpadu, poškrábání bubnu i nevypratelným žlutým skvrnkám od rzi.

Dodržujte množství prádla i pracího prášku

Pračku nepřetěžujte! Přetěžování obvykle stojí nejen za zničením tlumičů, ale i za špinavým a nevyždímaným prádlem. Prádlo musí mít v bubnu dostatek místa, aby se mohlo převalovat! Jen tak se zbavíte nečistot a zbytků pracího prášku. Neperte v pračce obuv! Buben se při odstřeďování pořádně nevyváží.

Dodržujte doporučené dávkování pracího prášku. Nadměrné množství prášku se nemusí stihnout vymáchat.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Investujte do kvalitních pracích prášků. Levnější prací prostředky se mohou v útrobách pračky usazovat a být zdrojem nepříjemného zápachu. Dodržujte doporučené dávkování od výrobce. Pokud si myslíte, že větší dávka prášku zajistí vašemu prádlu větší čistotu, jste na omylu. Špatně rozpuštěný prací prostředek může způsobovat na vašem oblečení bílé fleky.

Teče vám z kohoutku velmi tvrdá voda? Pak nezapomeňte na změkčovadlo nebo sodu na praní, abyste ochránili topné těleso před vodním kamenem. Na silnější vrstvu vodního kamene použijte odvápňovací roztok. V neposlední řadě pamatujte na to, že pračka by měla stát na pevném a rovném podkladě.

No nám poslední pračka vydržela asi 11 let až začaly odcházet ložiska. Máme studniční vodu takže sanitr je obvyklý problém, nicméně žádné extra zacházení neměla. Výměna ložisek naceněna na 5500kč, za 6000 je obdobná nová.. Následovala akce výměna ložisek dle videonávodu s náklady asi 450kč za ložiska gufero a silikonové lepidlo + pár šroiubý s matkama. Přetření zrezlého plechu pod dávkováním prášku a spokojeně zase jede dál. U těch moderních automatických praček, kde půlka dílů je plastových, stejně nemá cenu čekat životnost v desítkách let...