Jste zde

Jak naučit děti uklízet: Jděte jim příkladem, trvejte na pravidlech a chvalte!

nepořádek v dětském pokoji Zdroj: Shutterstock
Naučte děti uklízet už v útlém věku. Řekneme vám, proč je nutné, aby se to postupně naučily samy, a prozradíme vám několik tipů a triků, jak na to.

20. 11. 2022

Věděli jste, že děti, které vám odmalička budou pomáhat s úklidem, se mnohem dříve osamostatní a budou zodpovědnější? S výchovou k pořádku chce ale začít včas, aby si dítě na úklid zvyklo. 

Buďte dětem vzorem! 

Děti se učí zejména napodobováním. Své rodiče dokážou skvěle pozorovat a imitovat. Pokud jim tedy nebudete dobrým vzorem, nemůžete od nich očekávat adekvátní výsledky. Vaše dítě musí vidět, že úklid není jen povinnost, ale přirozená součást rodinného života. 

shutterstock_1975535915.jpg

malé dítě uklízí
Zdroj: 
Shutterstock
U malých dětí povyšte úklid na zábavnou hru nebo jim občas nabídněte odměnu. 

Zapojte je do úklidu

Malé děti, které mají zájem pomáhat, zapojte do úklidu. Utírejte spolu prach, společně vysávejte nebo je nechte vyndat prádlo z pračky. A i přesto, že výsledek zpočátku nikdy nebude perfektní, chvalte je a motivujte! Časem se úklid jistě naučí. 

Tip: V hračkářství dítěti pořiďte zmenšenou verzi úklidového náčiní, která je určena pro malé pomocníky. 

Zprvu dětem s činnostmi pomáhejte, aby si osvojily správné návyky i uklízecí metody. Větší samostatnost očekávejte, až když dítě získá potřebné sebevědomí a činnosti bude mít dostatečně osvojené. 

Hračkám v pokoji dejte jednoznačné místo

Při zařizování dětského pokoje myslete na spoustu úložného prostoru, který vám i vašim dětem pomůže v pokoji udržet nejen pořádek, ale i přehled. Skvělé poslouží úložné koše, boxy i krabice různých velikostí, které navíc můžete opatřit popisky nebo obrázky hraček, aby vaše děti vždy věděly, co kam patří.

Aby se však dostatek úložných prostor neminul účinkem, je důležité si na správném uložení hraček trvat. 

shutterstock_1347098399.jpg

otevřené police v dětském pokoji
Zdroj: 
Shutterstock
Pro snadnější přístup a lepší přehled v hračkách volte do dětského pokoje nízké otevřené police. 

Starší děti zapojte do zařizování. Pokud společně vytvoříte pokojíček, který bude přesně podle dětských představ, budou vaše děti uklízet s radostí a nadšením. 

Množství hraček držte na uzdě

Dětský pokojíček není nafukovací a časem se může stát, že velké množství hraček není prostě kam dát. Dítě v takovém pokojíčku pak ztrácí nejen přehled, ale i zájem uklízet, protože v tom nevidí žádný efekt. Ať se snaží sebevíc, pokojíček stále vypadá jako po výbuchu. 

Hračky proto pravidelně třiďte! Staré a rozbité vyhoďte a zachovalé hračky, se kterými si děti už delší dobu nehrají, prodejte nebo darujte. U starších dětí zkuste zavést pravidlo, že novou hračku musí vždy vyměnit za jednu hračku, se kterou si už nehraje. 

Nastavte dětem režim

Spolu s dětmi se domluvte na určitých pravidlech a důsledně na nich trvejte. Děti však k úklidu nenuťte výhrůžkami! Mnohem lepší je čas od času dítěti nabídnout odměnu nebo mu sdělit důvody, proč by si hračky měl uklidit. Například, aby mu na ně někdo nešlápnul a nezničil je nebo aby je v noci neodnesl skřítek. 

shutterstock_439342972.jpg

úklid dětského pokoje
Zdroj: 
Shutterstock
Děti nenuťte k úklidu výhružkami. Raději se jim snažte potřebu úklidu vysvětlit. Ať už racionálně, nebo za pomoci nějaké menší lži. 

Dbejte na tom, aby si dítě nejprve uklidilo hračky, se kterými si zrovna dohrálo, a teprve poté, aby si vyndalo hračky nové. U starších dětí zaveďte dny, kdy budou vysávat, utírat prach a podobně. 

Poděkujte!

Dětem za úklid poděkujte a pochvalte je! Řekněte jim, jak moc vám pomohly, a to i přesto, když úklid nebude přesně podle vašich představ. 

Zdroje:

  • https://styl.instory.cz/1614-naucte-sve-deti-uklizet-mame-pro-vas-uzitecne-tipy-jak-na-to.html
  • https://motherclub.cz/jak-naucit-deti-uklizet-nastavte-pravidla-a-ukazte-jim-smysl/
  • https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/bordel-v-byte-stastne-dite-triky-jak-prinutit-potomky-uklizet.A100302_142655_ona_deti_abr
  • https://skolka-online.cz/jak-naucit-dite-poklizet-v-5-krocich/
  • https://supermamy.maminka.cz/clanek/pro-zeny-super-mamy-materstvi-vychova-deti/408339/6-tipu-jak-naucit-deti-uklizet-hracky.html
  • https://www.living.cz/vychovou-k-poradku-jak-naucit-deti-uklizet/

Související články