Jste zde

Jak na dobrou matraci: Ideální matrace je zónová, trendem jsou speciální pěny

Zdroj: www.loznice.cz
Zdravý, příjemný a dostatečný spánek je důležitý. Dostatek spánku je individuální, ale u dospělých lidí by se jeho délka měla pohybovat mezi 7-8 hodinami denně. A jedním z nejdůležitějších faktorů, který ovlivňuje kvalitu spánku, je i to, na čem spíte.

20. 11. 2014

Pokud se rozhodujete, že vylepšíte své lůžko, tak především výběru matrace a roštu věnujte dostatečný čas i péči. Nákup matrace je dlouhodobá investice a navíc investujete „do sebe“. Pokud si například pořídíte kvalitní matraci v ceně 10.000 Kč, tak při minimální životnosti této matrace 10 let vás tato matrace bude stát necelé 3 koruny denně. A to zase není tak velká cena za kvalitní spánek, nemyslíte?

Při nákupu matrace se vyplatí obracet se na specializované obchody, kde si můžete jednotlivé typy matrací vyzkoušet a vybrat tu nejvhodnější. Protože matrace je individuální záležitost – každému zkrátka vyhovuje jiná.

K novinkám na trhu patří i speciální pěny, které minimilizují počet rozročů v lůžku.Zdroj: www.loznice.cz

Jaké parametry má mít kvalitní matrace?

Jaká má být opravdu dobrá matrace? Názvy „zdravotní“ nebo „ortopedická“ sice zní dobře, ale nic neříkají o skutečných vlastnostech a často bývají jen obchodním a často i matoucím názvem. Proto se raději zajímejte o podstatu matrace.

Kvalitní matrace by měla být především vyrobena z kvalitních materiálů. Například u pěnových matrací materiály někdy vypadají podobně, ale jejich vlastnosti – jako je elasticita, tvarová stálost nebo životnost - jsou často velmi rozdílné a závisejí právě na konkrétním použitém materiálu. Zde může být určitým ukazatelem právě cena – příliš levná matrace většinou nebude ani příliš kvalitní.

Dobrá matrace by měla být zónová – v oblasti ramen, pánve a pat měkčí, v oblasti bederní páteře naopak zpevněná. Zóny by měly být přizpůsobeny výšce postavy. Z hlediska konstrukce by matrace měla být na povrchu příjemně měkká s pevnějším “jádrem”. Na povrchu matrace může být i tzv. paměťová pěna, která je velmi příjemná na ležení.

Kvalitní matrace vás vyjde i na deset tisíc korun. Tahle investice do vlastního zdraví se ale rozhodně vyplatí.Zdroj: www.loznice.cz

Ideální matrace se nabízí v několika tvrdostech tak, aby si každý vybral tvrdost odpovídající jeho váze i individuálním požadavkům. Konstrukce matrace by také měla zajistit její dobré provzdušnění. Design potahu je pro velkou část kupujících důležitý, není ale tak zásadní jako jeho vlastnosti – potah by měl být vyroben z materiálů, které dobře odvádějí vlhkost a měl by mít možnost praní na 60 °C.

Jaké jsou trendy?

Jedním z moderních materiálů pro výrobu matrací je viscoelastická, takzvaná paměťová pěna, která se kombinuje s klasickou pěnou. Paměťová pěna se používá buď v oblasti ramen pro ramenní změkčení nebo na povrchu matrace. Taková matrace je pohodlná, protože paměťová pěna reaguje na teplotu a zatížení, přesně se přizpůsobí tvaru těla a podepře je rovnoměrně rozděleným tlakem. Když se z matrace zvednete, pomalu se vrátí do původního tvaru.

Dobrá matrace by měla být zónová – v oblasti ramen, pánve a pat měkčí, v oblasti bederní páteře naopak zpevněná.Zdroj: www.loznice.cz

Tyto matrace jsou vhodné především pro dospělé a lze je doporučit i vyšším věkovým skupinám – poddajný povrch matrace šetří klouby a napomáhá správnému oběhu krve během spánku.

K novinkám posledních let patří i speciální pěny, které díky svému složení omezují výskyt roztočů v lůžku. Jádro matrace obsahuje celulózu Tencel, která na sebe váže vlhkost, rychle ji odpaří a zajistí tak příjemné a suché klima matrace. Tyto matrace jsou vhodné pro děti i dospělé - především pro alergiky na domácí prach a všude tam, kde jsou zvýšené nároky na hygienu lůžka. Vhodný potah matrace je takový, který dobře odvádí vlhkost – s obsahem mikrovláken Tencel nebo s obsahem stříbra, které navíc působí antibakteriálně.