Jste zde

Jak bydlet lépe? Zbavte se zbytečností!

Zdroj: PublicDomainArchive, Pixabay.com
Většinou se na těchto stránkách dočtete, co nového si pořídit. Tentokrát to bude jiné, ale neméně důležité. Je čas udělat si ve věcech pořádek!

17. 10. 2014

Jakým největším prohřeškem naše domovy trpí? Přeplněností. Ve vitrínách se nám hromadí fotky, dárečky, cetky, suvenýry z cest, věci, u kterých prostě nevíme kam jinam je odložit, a v neposlední řadě prach. Skoncujte jednou pro vždycky se syslením dekorativních předmětů i nábytku. Řekneme vám, proč byste to měli udělat.

Neopouštěj staré krámy pro nové?

Ta stará knihovnička stojí na chodbě už léta. Knihám dávno neslouží, teď se v ní hromadí krabice, zavařeniny a utěrky. Proč tu vlastně je? Přestěhovala se sem z původního bytu, kam ji daroval strýček, který už ji nepotřeboval. V novém bytě se pro ni nenašlo důstojné umístění, ale je to přece jenom nábytek, který by ještě mohl posloužit... Opravdu jste o tom přesvěčení? Všimli jste si, že v nových designových interiérech se starým nefunkčním kouskům místo nedělá? Na sentiment není prostor. Potřebujete opravdu nábytek, do kterého odkládáte ty věci, které nevíte kam jinam složit?

Zabydlený byt neznamená pohřbený věcmi. Čím méně věcí, tím více vyniknou.Zdroj: keresi72, Pixabay.com

S láskou ke všemu, co by ještě mohlo nějakou dobu sloužit, daleko nedojdete. Podívejte se na svůj byt cizíma očima. Možná už pro vás dávno nejsou viditelné věci, které na svůj správný úděl teprve čekají. Pokud jste něco nepoužili déle jak rok, udělejte s tím krátký proces. Vůbec to nemusí znamenat, že to vyhodíte. Spoustu věcí můžete prodat na internetu nebo do bazarů, nebo je věnovat někomu, kdo je bude potřebovat víc jak vy.

Porcelánové myši designu nekralují

Tuhle skleničku jste dostali od maminky z lázní a tuhle figurku od kamarádky, které dva týdny marně přemýšlela, co vám dát k Vánocům, až popadla první věc, které jí přišla pod ruku. Nad všemi věcmi, na které se ve vitrínách nebo na zdech práší, se zamyslete. Opravdu mají tak vysokou emoční a sentimentální hodnotu? Nebo se toho bojíte zbavit, jenom protože k vám jejich dárce může zajít na návštěvu? Čím víc věcí (a čím víc kýčů), tím zanešeněji pokoj vypadá. Myslete na to, až budete pod stromečkem rozbalovat (nebo ještě hůř - na cestách nakupovat) porcelánovou myšku v růžových šatičkách.

Až s úklidem skončíte, nejspíš budete překvapení, kolika věcí jste se zbavili.Zdroj: Hans, Pixabay.com

Možná to není zas tak nepraktická věc, které byste se měli zbavit. Možná že jí je prostě jenom moc. Víte, že osmdesát procent věcí, které máme, vlastně vůbec nepoužíváme? A teď si spočtěte, kolik času strávíte jejich úklidem - oprašováním, přerovnáváním, velkým jarním a předvánočním pucováním bytu... Čas, který by se dal využít určitě lépe.

Když jeden pádný důvod není dost

Pořád vám to jako důvod nestačí? Pak tu máme několik dalších: v mnoha prodejnách můžete dostat za staré slevu na nové (pokud to nové ovšem potřebujete), například u kosmetiky už dávno vypršela trvanlivost, hodně letáků, kontaktů nebo telefonních seznamů najdete online, možná přestanete neustále něco hledat a možná to víc než vy potřebuje někdo jiný. Nakonec - co nejhoršího se mi může stát, když to vyhodíte?