Jste zde

Integrované meziskelní žaluzie: Umí nahradit klimatizaci a v zimě zahřát

Zdroj: screenline.cz

Vysoké letní teploty znepříjemňují lidem život nejen venku, ale i doma nebo na pracovišti. Dá se s nimi ale bojovat a dokonce využít tak, aby pracovaly pro vás.Ptáte se jak? Přečtěte si článek!

22. 8. 2012

Pokud uvažujete nad stínící technikou do svých oken, a je nepodstatné, zda do rodinného domu, panelového bytu nebo kanceláře, jako první vám s největší pravděpodobností vyvstanou na mysli tradiční žaluzie, které se upevňují z vnitřní strany na rám okna.

S přibývajícím časem, který problematice stínění budete věnovat, do svého výběru zahrnete také venkovní žaluzie. Jsou sice dražší než obyčejné, ale nabízejí z pohledu vnitřního komfortu také mnohem více. Ale jen málo z vás již bude kalkulovat s dosud nejmodernějším řešením - s integrovanými meziskelními žaluziemi.

Mimochodem - to, jak je váš dům, nebo byt orientovaný, a jak moc do něj svítí sluníčko, má vliv i na jeho hodnotu: 10 faktorů, které zvyšují, nebo snižují hodnotu vašeho domu, nebo bytu

Jedná se o žaluzie, které jsou již z výroby hermeticky umístěny mezi skleněnými tabulkami okna a nabízejí přednosti, o kterých byste měli vědět.

Proč zapomenout na vnitřní i vnější žaluzie?

Zapomeňte na tradiční žaluzie, které se dnes používají snad už jen u nás. Jejich popularita v Česku raketově vyrostla po roce 1989 a stále mají mnoho příznivců. Jenže - tyto žaluzie dokáží pouze stínit světlu. Neporadí si s teplem, které do interiéru proniká, a v zimě způsobují rosení oken. Do karet jim však hraje cena a dvacetiletá tradice. I to je jedním z důvodů, proč mezi největší světové výrobce vnitřních žaluzií patří právě ČR a ne některý z jižních států. Ty dnes používají mnohem účinnější řešení.

screenline3

V létě ochrání před horkem i sluncem a jsou téměř bezúdržbové. Seznamte se s meziskelními integrovanými žaluziemi. Zdroj: screenline.cz

Venkovní žaluzie jsou pro boj s letními teplotami mnohem lepší volbou než tradiční žaluzie. Zjednodušeně – kromě světla v létě totiž nevpustí do domu ani teplo. Vyžadují však pravidelnou údržbu a jejich provoz je ve ztížených povětrnostních podmínkách značně problematický.

Meziskelní žaluzie – bezdotykové ovládání za pomoci magnetů

Naproti tomu integrované meziskelní žaluzie jsou nejen přirozenou součástí okna, ale nabízejí zároveň stejnou funkčnost jako venkovní žaluzie. Na rozdíl od nich jsou však absolutně bezúdržbové.

Nijak také neovlivňují izolační schopnosti skel, ale naopak vylepšují jejich tepelné vlastnosti a životnost integrovaných meziskelních žaluzií se rovná životnosti samotného okna - mimo jiné také proto, že žaluzie nemají žádné mechanické spoje pro ovládání.

Chcete se žaluziemi pořídit rovnou i nová okna? Mrkněte se, jestli je nepořídíte se slevou: Stát vám zaplatí nová okna: Program Zelená úsporám je opět v plném proudu!

Vše je řešeno bezdotykově pomocí dvojice ovládacích magnetů. Ty lze ovládat buď manuálně, nebo pomocí motorků. Na žaluziích se také neusazuje prach, nedochází k jejich zašpinění a nemají žádná doprovodná vodící lanka, takže je snadnější i mytí samotných oken. Mají dokonce i dětskou pojistku, která nedovolí se žaluziemi manipulovat malým dětem.

Mohou nahradit klimatizaci!

Ovšem ta hlavní výhoda integrovaných meziskelních žaluzií spočívá v práci s dopadajícím tepelným zářením. Zatímco tradiční vnitřní žaluzie dokáží zastínit pouze sluneční světlo a s paprsky ve formě tepla si už neporadí, integrovaná meziskelní žaluzie dokáže regulovat i tento zásadní faktor.

screenline2

Takhle vypadají dva magnety, díky kterým odpadá práce s vodícími šňůrkami a dalšími zbytečně složitými prvky, které jsou typické pro klasické žaluzie. Zdroj: screenline.cz

V létě se proto do interiéru dostane mnohem méně tepla, což zlepšuje celkový komfort a v případě instalované klimatizace přestavuje i značné energetické úspory.

Největší efekt je pochopitelně patrný u oken umístěných na světlých a jižních částech domu či bytu. V mnoha případech tak není ani potřeba klimatizaci zapínat, o příjemnou teplotu se postará vhodně nastavený profil žaluzií. V zimě toto řešení mimo jiné zabraňuje nechtěnému rosení oken a nabízí jednoduchou regulaci pronikajícího tepla bez omezení stínění.

Nejlevnější řízený solární kolektor

Když si uvědomíme, že za rok dopadne na svislou plochu okna orientovaného na jih okolo 800 kWh sluneční energie, bylo by škoda této bezplatné energie nevyužít. Díky integrovaným žaluziím totiž tuto energii můžeme snadno regulovat.

V zimě, na podzim a na jaře může slunce zadarmo přitápět, v létě integrované žaluzie zamezí přehřívání a vytvoří tepelnou pohodu bez nutnosti pořídit si a provozovat drahou klimatizaci. Pokud by vás zajímalo, kolik byste mohli za rok s pomocí integrovaných žaluzií ušetřit energie a potažmo peněz - spusťte si energetickou kalkulačku např. na stránkách jednoho z výrobců ScreenLine CZ http://www.screenline.cz/energetika-skla

Chcete o meziskelních integrovaných žaluziích vědět víc?

O tom, jak se zkoumá jejich kvalita, najdete více v článku na portálu stavebnictvi3000: http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/jak-se-overuje-kvalita-integrovanych-zaluzii-screenline

Přidejte si nás mezi oblíbené zdroje článků!