Jste zde

I rouška z utěrky má smysl. Musíte o ni ale správně pečovat

zelená látková rouška Zdroj: www.bigstockphoto.com
Kvůli nedostatku ochranných prostředků šije Česko podomácku vyrobené roušky. Jejich nošení je totiž od března povinné. I sebekvalitněji ušitá rouška ale nebude fungovat správně, pokud o ni nebudete pečovat. Jak na to? Tady je pár tipů.

8. 4. 2020

Moje rouška chrání tebe, tvoje zase mě

Je potřeba vědět, že rouška nechrání svého majitele před vniknutím viru do těla. Může ale žádoucím způsobem ochránit jeho okolí. Bavlněná rouška totiž zachytí téměř 80 % všech vykašlaných infekčních částic, čímž ji lze dost dobře srovnat s rouškou chirurgickou, která jich zachytí až 85 %.

Nedávno publikovaná studie navíc zjistila, že zatímco lidé bez roušky vykašlali v průměru 200 infekčních kapének, lidé s vlastnoručně vyrobenou rouškou pouze 43. Ve finále pochopitelně záleží na kvalitě bavlny i hustotě látky, ze které je rouška vyrobená.

Látkové roušky můžete vyvařit v hrnci. Případně vyprat v pračce na 60 až 90 stupňů. A ideálně odděleně od ostatního prádla.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Jak roušku správně nosit?

Aby mělo nošení roušky smysl, je potřeba si osvojit alespoň několik základních rad a triků. Než si roušku nasadíte, důkladně si umyjte nebo vydesinfikujte ruce. Po nasazení byste se už roušky neměli dotýkat. Pokud se přece jen „neovládnete,“ je třeba ruce opětovně umýt. Mohlo by totiž dojít k sekundárnímu přenosu viru na jinou věc nebo člověka.

Jakmile rouška zvlhne (asi po 2 až 3 hodinách), je potřeba ji vyměnit za novou. Roušku jednoduše uchopte za gumičky nebo provázky, ne za samotnou část, která vám pokrývá obličej, a stáhněte.  Dbejte také na to, ať se při sundávání roušky nedotýkáte obličeje.

Péče o roušku je nesmírně důležitá

Aby rouška plnila svoji funkci, je potřeba ji pravidelně zbavovat virů a bakterií, které na ní ulpívají. Ideální je, pokud roušku po příchodu domů vhodíte do hrnce s vodou a přivedete alespoň na 30 minut k varu. Pak nechte vodu vychladnout a roušku usušte.

Roušky byste se po nasazení neměli dotýkat. A sundavat ji tak, abyste se nedotýkali přední části.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Před nanesením roušky na obličej ji ještě přežehlete žehličkou s napařováním. Pokud touhle funkcí vaše žehlička nedisponuje, alespoň žehlete na ten nejvyšší stupeň po dobu 5 minut.

Roušky můžete samozřejmě taky vyprat (ideálně na 60 nebo 90 stupňů a odděleně od ostatního prádla). Nezapomeňte, že takto vysterilizované roušky by měly být uchovány na místě, které předtím vydezinfikujete.