Jste zde

I podzimní zahrada si žádá své: Poradíme vám triky, jak péči zvládnout rychle

Zdroj: Patriot
Ze všech prací na zahradě nás stojí nejvíc sil podzimní úklid. S kvalitní výbavou se však dá ušetřit nejen námaha, ale i spousta času, který můžeme využít jinak.

10. 10. 2017

„Pokud máme k dispozici kvalitní sekačku, můžeme ji teď použít i na úklid trávníku. Dobrý stroj totiž z něho umí vysbírat nejen různé nečistoty, ale také veškeré spadané listí. Stejně můžeme využít i zahradní traktory na větších plochách,“ radí z osobní zkušenosti Ondřej David ze zahradnictví v Berouně.

Jak na stařinu?

V podzimním čase bychom se ale měli také zbavit divokých porostů, stařiny a křovin v zákoutích zahrady, za plotem a na podobných místech. Na tuhle nevděčnou práci radí odborníci vzít do ruky motorovou kosu.

„Kvůli spolehlivosti a dobrému výkonu jsou mezi lidmi nejoblíbenější už řadu let po sobě křovinořezy a motorové kosy Oleo-Mac. Můžu to potvrdit z každodenní praxe. Zejména teď na kraji podzimu si totiž k nám pro ně chodí dost lidí. Velkou předností právě těchto strojů je, že k nim lze připojit i speciální vyžínací a řezné kotouče, které rozšiřují využití křovinořezů například pro podzimní likvidaci zdivočelých nebo náletových porostů,“ říká Gabriel Cucor, manažer prodejny Mountfieldu v Plzni.

Utečte před podzimem do tepla! Zapomeňte na zimu a stres! Hřejivou oázu relaxu a zdraví si zařiďte doma. Díky infrasauně

Na větší klacky, kmeny, ale také na přípravu palivového dřeva je dobré mít spolehlivou a výkonnou motorovou pilu. Zdroj: Oleo-Mac

Při výčtu podzimních činností nelze opomenout ani začišťování živých plotů a tvarovaných dřevin. Podle zkušených zahrádkářů můžeme sice svůj plot ostříhat kvalitními mechanickými nůžkami, ale pokud máme živý plot delší než dva tři metry, měli bychom si už radši pořídit některé z plotových nůžek s elektrickým či benzinovým motorem. Velkým hitem jsou také plotovky na AKU baterie.

Co s listím a klacky?

Pálit listí a ostatní zahradní odpad jen tak venku a otravovat sousedy štiplavým kouřem se už kvůli rostoucí přísnosti obecních úřadů a městských strážníků nemusí vyplatit. Neváhají totiž rozdávat za takovou bezohlednost mastné pokuty. A právem.

Krbová kamna jsou klasickým podzimním sortimentem. I na ně si lze teď vytočit vysoké slevy nebo je mít dokonce zadarmo. Na snímku elegantní model Azul. Zdroj: Mountfield

Rozumnějším a v důsledku i levnějším řešením je pořídit si drtič zahradního odpadu nebo štěpkovač. Kvalitní drtiče dokážou za pár minut zpracovat ohromné množství větví, a to až do průměru 45 mm.

Rozmělněný materiál lze používat jako kvalitní mulč nebo ukládat třeba do plastových kompostérů, které jsou rozhodně pohlednější než klasické hromady kompostu v rohu zahrady. Ale hlavně v nich biomasa dozrává podstatně rychleji. Pokud si budete pořizovat nový kompostér, vybírejte takový, který je vyroben z trvanlivého vysokohustotního polyetylénu.

Hrábě vyměňte za vysavač na listí

Velký zájem je teď i o fukary a vysavače listí. Ještě před několika lety jsme tyto pomocníky u nás pomalu ani neznali, ale to už je podle zahradníka Ondřeje Davida minulost. „Spousta lidí už přišla na to, že je pohodlnější i zábavnější sfoukat listí na hromadu a vysát, než běhat po zahradě a kolem domu s hráběmi,“ říká zahradnický odborník s tím, že tyto pomocníky lze v zimě používat i na odklízení čerstvého prašanu například z chodníků nebo teras.

Praktickou výhodou některých vysavačů je také to, že listí nejen uklidí, ale zároveň i rozdrtí a sníží tak jeho objem až o 90 procent.

Než půjdete doplnit podzimní výbavu…

…je dobré se rozhlédnout, jaké záruky a jaké služby nám jednotliví prodejci nabízejí. Je mezi nimi totiž značný rozdíl. „V Mountfieldu dáváme na řadu strojů a další sortiment nadstandardní rozšířené záruky 3 a 7 let,“ říká Gabriel Cucor a dodává, že nejde jen o délku záruky, ale také o služby, které v obchodě dostáváme.  

Pořizovat si bazén na podzim? Díky velkým slevám na Kole štěstí to není bláhovost. Hned zkraje jara se dá instalovat – a máte hned od prvních teplejších dnů o koupání ve svém postaráno. Zdroj: Mountfield

Všude by například mělo být už běžné, že nám z prodejny zadarmo odvezou vyspělejší zahradní stroje až domů, tam by je firemní technik měl zadarmo sestavit, uvést do provozu, předvést a vysvětlit vše potřebné ke správné obsluze a údržbě.

„To je u nás v Mountfieldu naprosto běžné. Navíc například jako tradiční službu poskytujeme každoročně od 1. října svým zákazníkům bezplatné posezonní prohlídky u nás zakoupených strojů,“ doplňuje Cucor.

S trochou „kola štěstí“ můžete mít všechno zadarmo

To zní jako reklamní slogan. Ale je pravdou, že vše, co je na podzim na zahradě a kolem domu potřeba, je možné teď získat dokonce i zadarmo. A to díky legendárnímu Kolu štěstí, které se na krátký čas vrátilo do všech prodejen Mountfieldu.

„Týká se to veškerého podzimního a zimního zboží. Jde tedy například o řetězové pily, štípače dřeva, krbová kamna, infrasauny, finské sauny nebo i sněhové frézy a další výrobky,“ říká Gabriel Cucor s tím, že Mountfield chtěl svým zákazníkům udělat radost, aby si mohli veškerý podzimní a zimní sortiment pořídit s velkými slevami. A nejsou jen tak ledajaké.

Nejnižší je 40% a pak slevy pokračují přes 50%, 60%, 70 % až k nejpopulárnější 100% slevě. Komu padne toto políčko, dostává svůj nákup úplně zadarmo. O maximální atraktivitu je postaráno, protože na tomto Kole štěstí je pouze 25 políček. Jistotu vysoké slevy má tedy každý a k tomu obrovskou šanci, že si svůj nákup odnese zadarmo. Kolo štěstí se podle Cucora točí ve všech prodejnách Mountfieldu od čtvrtka 5. do 31. října.