Jste zde

Fialka africká: Pozor na studenou zálivku. Tahle pokojovka se může nachladit!

fialka africká Zdroj: Bigstockphoto
Fialka africká patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny. A přestože od jejího objevení v Tanzanii uběhlo více než sto let, nikdy neupadla v zapomnění. Naopak. Jejím šlechtěním vznikají stále nové kultivary.

14. 9. 2023

Fialka africká je nenáročná pokojová rostlina, která se vám při správné péči odmění překrásnými květy. Ty mohou být jednobarevné a jednoduché, ale i různobarevné a kadeřavé. Výběr je opravdu obrovský! Vždyť na trhu existuje více než 10 tisíc vyšlechtěných kultivarů. Fialka je nejen krásná na pohled, ale i nenáročná na pěstování.

Listy fialky mohou mít různé odstíny zelené, jsou křehké a pokryté jemnými chloupky. Květy se pyšní mnoha barvami. Klasikou jsou květy fialové, růžové a bílé. Výjimkou však nejsou ani květy žíhané a různobarevné.

Fialka = nenáročná kráska

Pěstování fialek není složité. S trochu péče a minimem znalostí její pěstování hravě zvládne i méně zkušený pěstitel. Tak směle do toho! Pojďte s námi odhalit zásady správné péče a objevit pár tipů a triků, které vám usnadní její pěstování.

Fialky můžete pěstovat téměř kdekoliv. V přírodě rostou v prostředích s teplotami v rozmezí 5 až 27 °C. V našich klimatických podmínkách skvěle prospívá za běžné pokojové teploty. Velký pozor je však třeba dát na průvan a větší výkyvy teplot.

bigstock-female-hand-takes-care-of-the-119587349_1.jpg

postřik fialek afrických
Zdroj: 
Bigstockphoto
Fialky se obvykle doporučuje zalévat jednou až dvakrát za týden. Nicméně velkou roli hraje i vzdušná vlhkost, teplota a jiné pěstební podmínky.

Pozor na zálivku

Největší kámen úrazu představuje nepravidelná a špatná zálivka. Rychlý úhyn rostliny je velmi často způsoben příliš vlhkým substrátem a přelitím. Za skvrnitými listy zase obvykle stojí příliš studená voda a zálivka prováděná ze shora.

Zkušení pěstitelé doporučují fialky zalévat vždy do misky pod květináčem a jednou za dva měsíce ji dopřát vlažnou sprchu, aby se vyplavily nahromaděné soli z povrchu substrátu a odstranil prach z listů.

Důležitá je také kvalita a teplota vody. Fialky zásadně zaléváme vodou, která bude mít pokojovou teplotu nebo bude o něco málo teplejší. Příliš studená voda vede k nachlazení kořenů a nepěkným hnědým skvrnám na listech.

bigstock-175345507_1.jpg

zálivka africké fialky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Známkou optimální zálivky jsou svěží pevné listy. Skvělou pomůckou se může stát také špejle zapíchnutá do substrátu. Jestliže bude po vytažení ze substrátu suchá, je nejvyšší čas fialku zalít.

Suchý vzduch z radiátoru jí nesvědčí

Máte-li v bytě příliš suchý vzduch, je dobré fialce zajistit vyšší vzdušnou vlhkost. Fialku pravidelně roste nebo květináč s květinou umístěte na oblázky tak, aby hladina vody byla těsně pod jeho úrovní. Fialka nesmí nikdy zůstat stát delší dobu ve vodě. Došlo by k uhnití kořenů!

Ideálním stanovištěm pro vaše fialky je okenní parapet. Vhodné je okno směřující na severní nebo východní stranu. Umístíte-li květinu k oknu, které směřuje na jih, je nutné ji přistínit žaluzií nebo záclonou.

Přímé polední slunce, které sem dopadá po většinu dne, by mohlo popálit listy. Zvolíte-li stinné místo, květy fialek ztratí na barevné intenzitě nebo rostlina přestane kvést. Čas od času květinu pootočte, aby se listy nevytahovaly za světlem.

bigstock-saintpaulia-purple-flower-blos-73640524.jpg

květ fialky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Jestliže vám fialka delší dobu nekvete, je nejvyšší čas ji přesadit do substrátu, který bude lehký, dobře prodyšný a bohatý na živiny. Otrhejte spodní velké listy!

Fialka je krásná živá dekorace. Zasazené v dekorativním květináči vám její květy mohou dělat radost po celý rok. Využít můžete i proutěný košík vystlaný igelitem. Důležité však je, aby nádoba nebyla příliš velká! Rostlina by se více soustředila na tvorbu kořenů než na tvorbu nových květů.

Zdroje:

  • https://www.ceskestavby.cz/rostliny/africka-fialka-saintpaulia-ionantha.html
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/kdyz-vime-jak-na-ni-pokvete-africka-fialka-po-cely-rok.html
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/africka-fialka-pestovani-chyby-20301026.html
  • https://prima-receptar.cz/africka-fialka/