Jste zde

Fenomén mobilních domů: Extrémně levné bydlení, ve kterém se dá bydlet po celý rok

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Mobilheim, mobile home, mobilní dům. Rozhodně nejde o něco tak primitivního, co se dá jako stan složit a přenést na jiné místo. Může jít totiž o pěkné bydlení obyvatelné po celý rok. A ano, můžete s ním změnit lokalitu!

10. 11. 2017

Zase to ale není tak, že byste celý dům mohli zapřáhnout jako karavan za Felicii a popojet s ním jednou za dva dny někam jinam. Představují spíš možnost sezónního bydlení, takže se nemusíte starat o pamětihodnou chalupu, ale přesto máte kam vyjet mimo město, nebo celoročního pobytu na svém pozemku. Nezřídka se dnes mobilní domy využívají jako ubytování pro dělníky, malé kancelářské jednotky na stavbách nebo jako moderní ubytovací kapacity v tradičních kempech.

Žádné stavební povolení, nižší pořizovací cena

Oproti domu má mobilheim jednu nespornou výhodu – postavit si ho můžete i tam, kde by vám v žádném případě úřady nepovolili klasickou stavbu, pokud na místě nechcete mít trvalé bydliště a nejedná-li se o území chráněné krajinné oblasti. Ušetřit si spousty papírování a zařizování, to zní lákavě, že?

S mobilními domy se můžete setkat třeba i v kempech v jihoevropských státech.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Jaké jsou další výhody?

  • Stěhovat se můžete s celým svým domovem.
  • Pořizovací cena je oproti klasickým, i menším domkům mnohem nižší – pohybuje se kolem 500 tisíc korun.
  • Životnost kvalitního mobilheimu je dlouhá a náročnost na údržbu nízká.
  • Pořídit si můžete hotový domek, takže budete vědět, do čeho jdete.
  • K mobilheimu se dá přidat i pergola, uvnitř může být krb.
  • Některé mobilní domy disponují zateplením a izolačními dvojskly, takže je můžete obývat celoročně – v kombinaci s krbem naprosto ideální až pohádkové.
  • Mobilheimy jsou ideální pro starší osoby, které se už nechtějí nebo nemohou starat o velkou nemovitost, ale nechtějí žít v panelovém nebo bytovém domě.

Mobilní dům je dnes možné pořídit i se zateplením. To znamená, že v něm můžete prožít celý rok.Zdroj: www.bigstockphoto.com

A nevýhody?

K nevýhodám patří především to, že s mobilními domky nelze manipulovat tak snadno, jak si lidé často představují. K přestěhování domu je třeba mít auto odpovídajících možností. Druhou nevýhodou je to, že na mobilheim si nemůžete vzít hypotéku

Odzvonilo chalupám? Možná ano!

Tradiční chalupy, pro které máme my Češi takovou slabost, mnohdy vyžadují spoustu péče, a tak místo víkendového odpočinku na ní jen pracujeme, aby nám nespadla na hlavu. S mobilheimem se to ale mění. Místa je v něm dost, když se interiér chytře rozvrhne, a údržba je minimální. Zabydlíte se?

Až takhle extrémní stěhování obvklé není. Nicméně, jak už název napovídá, mobilní dům můžete skutečně přestěhovat. Zdroj: www.bigstockphoto.com