Jste zde

Feng Shui v kuchyni: Podpořte chuť k jídlu žlutou barvou!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Čínské učení Feng Shui, které staví na proudění energií, speciálně na proudění energie čchi, už nejspíš znáte. Dokonce je toto učení tak moudré, že ho můžeme aplikovat na všechny místnosti v domácnosti. Dnes se proto zaměříme na kuchyň.

6. 4. 2018

Základem pro dobré a funkční umístění kuchyně a rozmístění prvků v ní je volnost energie čchi a možnost jejího proudění. Toto proudění totiž všem, kteří místnost (a nejen ji) obývají, přináší radost, štěstí a harmonii. 

Ze které místnosti kuchyň udělat?

Zcela ideálním místem pro kuchyň je údajně místnost, do níž je vidět od dveří vašeho bytu. V žádném případě by neměla být o patro níž pod ložnicí nebo naproti dveřím do ní či do koupelny. Nevhodné je také propojovat kuchyň, kde se často něco děje a je v ní často provozní hluk, s obývacím pokojem, kde chceme odpočívat nebo se společně bavit. Když už ke spojení dojde, alespoň opticky místnosti oddělme, například jinou barvou výmalby.

Necítíte se v kuchyni dobře? Možná ji "jen" nemáte uspořádanou podle zásad Feng Shui.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Ideálním místem pro kuchyň je východní nebo jihovýchodní část bytu

Rozšiřte, co je malé

K naprostému šílenství by mnoho z nás vyvedla úzká paneláková kuchyňka plná neuspořádaného nádobí. Takovou kuchyň je nutné opticky zvětšit, například vhodným osvětlením, výmalbou a zrcadly, a především v ní zjednat pořádek a systém. Energie čchi už si pak svou cestu najde. 

Obecně bychom si na světlo v kuchyni měli dávat více pozor. Obvykle ho odbudeme jedním lustrem nad jídelním stolem, který byl právě ve výprodeji, a v paneláku nad linkou necháme svítit zářivku připomínající operační sál. Vyberte si světla, která se vám budou opravdu líbit a budou vám k užitku.

I na zdánlivých drobnostech záleží...Zdroj: www.bigstockphoto.com

Nábytek a jeho rozmístění: nestůjte čelem ke zdi

Centrem celé kuchyně je bezpochyby stůl. Ten by měl být podle Feng Shui dřevěný – dřevo navozuje hřejivé a přívětivé teplo. Pokud máte stůl z jiných materiálů, například z kovu či se skleněnou plochou, překryjte ho pěkným ubrusem. Atmosféra bude příjemnější. Pomůžete jí třeba i tím, že zvolíte židle s vysokou opěrkou, která vám bude „chránit záda“.

O tom je ostatně i umístění kuchyňské linky. Často se stává, že při vaření nevidíme, kdo se k nám zezadu blíží, což může být nepříjemné. Pokud s linkou nehnete ani o píď, zkuste si pořídit alespoň zrcadlo, s jehož pomocí budete mít přehled o dění za sebou.

Pomeranče prý přinášejí štěstí.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Další tipy, na které se vyplatí nezapomínat:

  • alfou a omegou celého Feng Shui, tedy nejen v kuchyni, je pořádek a absence nepotřebných věcí
  • pánvičky a hrnce mějte uklizené, nemusíte je mít stále na očích – pokud je jich hodně, působí to chaoticky
  • jestliže chcete podpořit komunikaci u stolu a chuť k jídlu, vymalujte červeně nebo žlutě; chcete-li naopak vytvořit spíše klidnou atmosféru a dojem čistoty, zvolte bílou
  • dejte přednost květinám v květináčích než těm řezaným – Feng Shui je chápe jako živější
  • nevystavujte na odiv odpadkový koš, raději ho schovejte
  • doplňte kuchyni mísou s ovocem – pokud například seženete 9 opravdu krásných velkých pomerančů, zajistíte si štěstí a úspěch (pomeranče a číslo 9 jsou podle Feng Shui jejich nositeli)
  • neskladujte zbytečně jídlo, vytváří negativní energie, i když se jeho datum spotřeby ještě ani zdaleka neblíží

Něco vám na kuchyni nesedí? Zkuste Feng Shui

Čínské učení Feng Shui se zaměřuje na všechny místnosti v bytě, proudění energií v nich a harmonií. Kuchyň proto nemůže vynechat, jde přece o specifickou místnost, v níž se často setkáváme s celou svou rodinou či s návštěvou. Zachovat pozitivní atmosféru v kuchyni zkrátka stojí za to.