Jste zde

Dusí váš trávník mech? Známe účinné rady, jak se ho zbavit. Zn.: Jednou provždy!

mech na dřevě Zdroj: Bigstockphoto
Nadýchané mechové polštářky sice v lese upřímně obdivujeme, když se začnou objevovat na zahradě, začínáme panikařit. Mech na trávníku totiž signalizuje, že s touhle zelenou chloubou není něco v pořádku. Jak se mechu zbavit jednou provždy? Máme pár tipů!

22. 6. 2022

Pravidelná a systematická péče o trávník vás může uchránit budoucích komplikací a zbytečných chemických zásahů. Pamatujte, že pokud trávník neuhlídáte a mech se na něm objeví, je potřeba okamžitě zakročit. Boj s mechovými polštářky je sice lítý, při dodržení několika základních zásad ale účinný. 

Abyste museli s mechem bojovat pokud možno co nejméně, nenechávejte na trávníku dlouho položené předměty, které brání průniku světla a tepla do travnatých ploch. Také vsaďte na pravidelný a dostatečný ořez stromů, aby pod nimi mechy nevznikaly z důvodu nedostatečného průniku světla.

bigstock-moss-and-leaves-on-the-forest-377400448.jpg

mech pod stromy
Zdroj: 
Bigstockphoto
Mechu se výborně daří v místech, kam dopadá jen minimum slunečních paprsků.

I pravidelné hnojení a dostatek živin pomohou vašemu trávníku odolávat náporu mechu. Pozor si dávejte i na přílišné zatěžování zelených ploch, které mohou časem vylysat a jejich obnovení je zbytečně složité. Dobrý není ani příliš nízký trávník a to zejména ve stinných částech zahrady.

Na mech s vertikutátorem

Pokud se mech na trávníku i přes výše uvedené doporučení přece jen objeví, je potřeba hned zakročit s pomocí vertikutátoru. Ten trávník provzdušní a přebytečný mech mechanickým způsobem odstraní. Při provzdušňování navíc dojde nejen k odstranění mechu, ale také dalších nečistot, které mohou jeho růst podpořit.

Mulčování omezte

V období, kdy tráva na zahrádce dorůstá, omezte mulčování nebo nemulčujte vůbec. Pro hnojení trávníku používejte ledek vápenatý, který neutralizuje reakci půdy a dodává jí důležité živiny. A protože mechu vyhovují půdy chudé na živiny, na trávníku se mu nebude dařit. Trávník hnojte ideálně jednou za měsíc a to vždy po dešti

bigstock-mosses-bryophyte-on-rocks-t-351939896.jpg

mech
Zdroj: 
Bigstockphoto
Někdy na mech pomůžou babské rady, někdy chemie a někdy se s ním musíte smířit.

Na mech s chemií

Pokud se vám nepodařilo odstranit mech pomocí výše uvedených rad a tipů, bude potřeba se na něj vytasit se silnějším kalibrem. Tím mohou být chemické přípravky založené na bázi skalice zelené čili síranu železnatého. Ten mech poměrně snadno a účinně hubí a přidává se proto do prostředků v tekuté i sypké formě. 

Pamatujte, že k dostání jsou jak přípravky určené přímo na trávník, tak ty, kterými můžete hubit mech na pergole. Vždy je ale potřeba nežádoucího návštěvníka, který po použití přípravku obvykle zčerná a zaschne, ještě mechanicky odstranit. To znamená vzít do ruky hrábě a zbavit se ho jednou provždy.

Naučte se s mechem žít

Pokud nic nepomohlo a mechu se vám nedaří zbavit, naučte se s ním žít. Zvládne totiž sekačku i sešlapání. Kombinovat ho můžete nejen s běžnými rostlinami, které na zahradu vysazujete, ale i s kapradinami. Vedle nich se bude skvěle vyjímat a dotvářet pocit útulna. S mechem se tak není potřeba zbytečně trápit. Vždyť i ty nejkrásnější japonské zahrady ho tolerují jako svého čestného hosta a návštěvníka…

Použité zdroje:

  • https://www.chatar-chalupar.cz/mech-v-travniku-1/
  • https://www.magazinzahrada.cz/zarusta-vase-zahrada-mechem-mame-nekolik-tipu-jak-se-ho-zbavit/
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/mech-v-travniku-jak-jej-vymytit
  • https://www.naradi-skil.cz/pokyny-krok-za-krokem/odstranovani-mechu-z-travniku.html