Jste zde

Durian: Ovoce, které páchne po žumpě, ale báječně chutná

oloupaný durian Zdroj: www.bigstockphoto.com
Někomu voní, jiného jeho výrazné aroma odpuzuje. Poznejte s námi durian. Asijské ovoce, které se „pyšní“ silným zápachem a specifickou chutí, kterou si buď zamilujete hned, nebo už nikdy.

17. 1. 2020

U durianu nikdy nedejte na první dojem a před ochutnáním k němu radši nečichejte! Na dužině, která je schovaná pod ostnatou slupkou, si totiž můžete výborně pochutnat. Nechat se odradit smrdutým zápachem by tak byla věčná škoda!

Durian patří mezi největší a nejsmradlavější ovoce

Plod, který může vážit až 5 kilogramů a měřit až 30 cm, má silnou žlutohnědou slupku s pyramidovými trny. Dužina, která je zdrojem zápachu, je nažloutlá a má krémovou konzistenci. Semena, která se ukrývají uvnitř dužiny, mají hnědou barvu a po uvaření nebo upražení mají oříškovou chuť.

Sehnat čerstvý durian je celkem oříšek. Spíše než čerstvý, ho seženete buď v sušené podobě, nebo zamražený. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zralý durian je cítit na míle daleko

Durian je známý především svým zápachem, který někteří přirovnávají k žumpě, shnilé cibuli nebo ke zrajícím sýrům. Není proto divu, že některé asijské země zakázaly vnášení durianu do hotelů, prostředků hromadné dopravy, taxíků nebo na paluby letadel. S podivem však někomu i jeho pronikavé aroma voní.

Jděte za nosem!

Domovinou různých druhů durianů je Thajsko, Indonésie, Malajsie a Vietnam, kde je bez problémů seženete na místních trzích a s koupí dobrého durianu vám pomohou zkušení prodejci. Vybrat totiž chutný durian není jednoduchá záležitost. Ukazatel je nejen charakteristický zápach, ale i správný zvuk, který se z durianu ozve při poklepu hůlkou do slupky.

Durian může vážit až pět kilogramů a svým vzhledem mnohým připomíná středověkou válečnou zbraň. Zdroj: www.bigstockphoto.com

U nás seženete pouze durian cibetkový, který zapáchá podobně jako cibetka. V čerstvém stavu ho můžete zakoupit na větších vietnamských tržnicích, kde ho zcela jistě najdete po čuchu. Cena za kilogram durianu se pohybuje okolo 200 korun.

Přírodní afrodiziakum

Durian obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny A a B, důležité aminokyseliny a minerály. Je bohatým zdrojem draslíku, vápníku, železa, hořčíku, fosforu a dalších minerálních látek. Velmi rychle sníží vysokou horečku a posílí imunitu. Skvěle funguje i jako přírodní afrodiziakum. Obyvatelé jihovýchodní Asie ho též používají k léčbě kožních onemocnění.

Durian nekonzumujte v případě, že vás trápí žaludeční vředy, máte vysoký krevní tlak nebo jste těhotná.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Nenechte se odradit zápachem

Je až zarážející, že takové zapáchající ovoce, může mít tak lahodnou chuť! Někomu konzistencí i chutí připomíná vanilkový puding s mandlemi, jinému zase chuť zrajícího sýra s tóny ořechů nebo chuť banánu, jahod a cibule. 

Ve své domovině je durian přísadou mnoha dezertů a koktejlů. Používá se k výrobě zmrzliny i jako příloha k rybě, kdy se durian podává s cibulí a chilli. U nás se konzumuje pouze čerstvý.