Jste zde

Co s volnou stěnou? Inspirujte se originálními tipy

Zdroj: Carol Green, Wikimedia Commons

Nebojte se myslet na bílou zeď ve svém bytě jako na nepopsané plátno, ať už je v kuchyni nebo obýváku. Udělejte z ní místo hodné pozornosti! 

11. 6. 2014

Stěna za jídelním stolem nebo gaučem bývá často opomíjená. V nejlepším případě dostane světlý nátěr a nějaký ten obraz. Designéři se ale shodují, že se i na tomto rádoby nezajímavém kousku bytu, můžete hodně vyřádit a dodat tak pokoji elegantní nebo bohémský ráz.

Zvolte zajímavé tapety

Zapomeňte na drobné kvítky či téměř neviditelné vzory. Výrazné tapety přece nemusíte dávat na všechny stěny pokoje. Stačí zvolit světlou barvu, která se na tapetě vyskytuje, a jí pak vymalovat zbytek zdí. Vsaďte na designové kousky, nevyhýbejte se potiskům jako z džungle či romantickým tmavým vzorům. Při volbě tapety myslete na to, že stejně jako oblečení lehce vyjde z módy.

Zaměřte se na pořádné vizuální potěšení

Padl vám do oka obraz či fotka? Nebojte se užít si uměleckého díla na maximum. Jako podklad zdi si vezměte neutrální barvu či méně výraznou barvu, která se vyskytuje na foce či obrazu. Vezměte velký obraz či zvětšenou fotku, pověste je do středu zdi a nechte přirozenou pozornost sklouznout k dílu. Pokud jste si vybrali fotku, můžete ji velkoformátově zvětšit a „rozporcovat“ na čtverce, které zavěsíte blízko od sebe. Vytvoříte tak zajímavou mozaiku, myslete však na to, že by fotka měla být spíš černobílá. 

zed2

Raději než klasiku uložte své knihy do originální knihovny. Nechte je, aby byly určujícím faktorem vzhledu. Zdroj: Nick Keppol, Wikimedia Commons

Kam s rodinou

Vytáhněte ze zásuvek staré rodinné poklady na fotografiích a nenechte je zapadávat prachem. Vydejte se na lov zajímavých rámečků - ať už klasicky v obchodě nebo v bazarech a na bleších trzích. Najděte rámečky v zajímavých tvarech a pověste je všechny vedle sebe do oválného tvaru na zeď. Můžete zvolit buď tmavší barevný podklad na zdi a tmavě hnědé rámečky nebo bílou stěnu a bílé a zlaté rámečky.

Myslete na zrcadlení

Máte-li malý pokoj, nebojte se jednu stěnu proměnit ve velké zrcadlo. Obzvlášť skvěle se bude takové zeď vyjímat v ložnici nebo na chodbě, kde většinou zrcadlo chybí. Pokud si na takový tah netroufáte, vydejte se jednodušší cestou. Najdětě v obchodě vysoké zrcadlo se zdobným rámem. Ideální jsou v těchto případech vintage poklady. Zrcadlo pak jen opřete ke zdi. Skvěle ho můžete doplnit jednoduchým křesílkem v neutrálních barvách. Vytvoříte tak nečekanou, ale fungující kombinaci. 

zed3

Zajímavé rámy jsou samy o sobě zárukou originality - ať už je vyplňuje zrcadlo, fotka nebo obrázek. Zdroj: Nina Matthews, Flickr.com

Něco málo pro intelektuály

Je vám líto zabírat stěnu sebestředným zrcadlem? Najděte si tu správnou knihovnu. Jestliže máte bílou zeď, ideální variantou je klasická bílá knihovna, která se skládá z pravidelný čtvercových nebo obdélníkových poliček bez dvířek. Svoje knihy pak do nich naskládejte buď ledabyle jedna na druhou na sebe, mezi ně nebo na ně vložte obrázky nebo fotky, květiny a vytvořte zajímavé zákoutí s puncem nedbalé elegance. Milovníci módy zase mohou rozdělit knihy podle barev od bílé přes modrou, červenou až po černý přebal. Vytvoříte tak nečekanou duhu plnou zajímavých myšlenek.