Jste zde

Co jste nevěděli o smažáku: Býval předkrmem pro honoraci a taky měl ulevit ženám!

smažený sýr Zdroj: Shutterstock
Šéfkuchaři by asi nesouhlasili, ale českým národním jídlem je nepochybně smažený sýr! I když jde o pochoutku, která dlouho hledala své místo na tuzemských talířích, dnes už na něj řada z nás nedá dopustit.

27. 10. 2023

Kde a kdy se začala psát historie smaženého sýru, který nám závidí celý svět? Možná se budete divit, ale první dochované zprávy pocházejí až z dávného starověku. Na smaženém sýru si později pochutnávali i v severní Itálii, odkud se „smažák“ rozšířil i do ostatních zemí, například do Řecka, na Kypr nebo až do Ameriky.

Věděli jste, že: Smažený sýr milují taky v Rumunsku? Tady se tenhle pokrm nazývá cașcaval pane. 

Nikde ho ale nepodávali tak, jako u nás. Společně s brambory nebo hranolky a tatarskou omáčkou. Poctivý smažák jste u nás mohli poprvé ochutnat okolo roku 1953, kdy se smažená gorgonzola nebo ementál podávaly zamotané do kousku slaniny a patřily na jídelní lístky spíše těch lepších restaurací. Šlo o chutný předkrm, který si dopřávali zejména zámožní strávníci.

Smažák vznikl, aby ulehčil ženám

Postupem času nahradil klasický sýr v trojobalu polotovar, který měl za cíl jediné – ulehčit ženám v domácnosti a přimět je k tomu, aby mohly místo vaření doma u plotny nastoupit dříve do práce a pomáhat budovat socialistický stát. 

shutterstock_2372295345.jpg

smažený sýr trojúhelníčky
Zdroj: 
Shutterstock
Smažák je oblíbeným jídlem na výletech, dovolených, ale třeba i při vodáckých zastávkách.

Tenhle krok se ale pracujícímu lidu moc nezamlouval. I když se místo ementálu používal moravský bochník, cena byla stále poměrně vysoká. Takže pokrm byl pořád spíše v ústraní a na svůj boom teprve čekal. A rozhodně nemusel čekat dlouho.

Mohlo by vás zajímat: V anketě známé společnosti rozvážející jídlo o nejoblíbenější tuzemský pokrm, se smažený sýr umístil šestý za klasikami české kuchyně.

Levnější než řízek

Zlom nastal ve chvíli, kdy se na tuzemských pultech objevil polotvrdý eidam. Smažený sýr byl najednou o mnoho levnější než řízek a jeho obliba stoupala skoro stejně strmě jako spotřeba tatarské omáčky. Po dlouhá léta byl navíc jediným bezmasým pokrmem na jídelních lístcích „nádražek“ i lepších restaurací. 

Vegetariánům, nebo zkrátka těm, kteří si nechtěli nacpat břicha masitým pokrmem, tak nezbylo nic jiného než vzít zavděk právě smaženým eidamem s vařenými nebo smaženými brambory a tatarskou omáčkou.

A zajímavost na závěr: Věděli jste, že Češi dohromady spotřebují zhruba 9,5 tuny tatarské omáčky ročně? 

Použité zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Sma%C5%BEen%C3%BD_s%C3%BDr
  • https://g.cz/historie-smazeneho-syra-zachrana-ceskych-vegetarianu-a-unikatni-spotreba-tatarky/
  • https://magazin.recepty.cz/clanky/neuverite-odkdy-mame-v-oblibe-smazeny-syr-kdy-si-na-nem-cesi-mohli-poprve-pochutnat-2153.html
  • https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-pribehy/650244/smazak-nam-zavidi-cely-svet-kde-se-vzal-jaka-je-jeho-historie.html

Související články