Jste zde

Co je dobré vědět právě teď, pokud přemýšlíte o hypotéce

Zdroj: woodleywonderworks

I když hypotéka znamená dlouhodobou investici, nabídky se často mění podle banky, trendů, ekonomické situace nebo novinek, které se dostávají na trh hypotečních úvěrů. Je proto dobré se informovat, co je na hypotečním trhu aktuální a na co pozor.

10. 12. 2013

Trendy na hypotečním trhu

Do trendů na hypotečním trhu významně zasahují sezóny a třeba podzim a začátek zimy má pro banky tradičně pozitivní vývoj. Neznamená to žádné dlouhé fronty u přepážek nebo dlouhé čekací doby na vyřízení, banky se na tuto dobu dobře připravují a servis klientů se snaží udržet ještě lepší než kdy jindy.

Velký význam má konkurenční boj, a protože je předpokládaný trend vyšší poptávky, nabídky jdou více na ruku klientům. Druhým zajímavým a dlouhodobým trendem jsou stále historicky nejnižší úrokové sazby ČNB, které se tak promítají i na úrokových sazbách hypotečních úvěrů napříč nabídkami bank. I když poslední zprávy tvrdí, že úroky se již začnou zvedat.

Byt, novostavba nebo rekonstrukce

Hypotéku si můžete vzít na různý typ financování bydlení. Můžete si pořídit byt, zakoupit pozemek, postavit dům nebo dokonce rekonstruovat stávající bydlení. Ve všech případech se mimo jiné sleduje hodnota nemovitosti ať už stávající, nebo budoucí v případě novostavby. Velkou roli stále hraje poměr výše úvěru k ceně nemovitosti, který budete žádat u banky a také doba fixace úroku.

Především fixace, respektive refinancování hypoték, je v poslední době velmi aktuální. Protože tento rok skončilo velké množství hypoték uzavřených v dobách, kdy byly vyšší úrokové sazby, lákají banky majitele hypoték k jejich refinancování. Tímto převedením úvěru k nové bance s lepšími podmínkami lze ušetřit nemalé částky. Pokud vám končí fixace hypotéky, určitě se zajímejte o výhodné refinancování hypotéky.

Intervence ČNB a další novinky

Velmi čerstvou novinkou nejen na hypotečním trhu, ale v celé české ekonomice, je listopadová intervence ČNB s cílem oslabit korunu a držet ji na hranici kolem 27 CZK/EUR. Odborníci se neshodují, zda by tento krok měl zdražit hypotéky.

Intervence Centrální banky by sice měla zvýšit inflaci a to by za současných podmínek úroků znevýhodňovalo věřitele, je ale na bankách, zda zvýší své úroky a dají tak prostor konkurenci. Další novinkou pro příští rok bude také diskutované zvýšení DPH na nákup pozemků ze současné nuly na 21 %. Tu by měli projednávat nově zvolení poslanci, a pokud ji schválí, od 1. ledna 2014 dojde ke zdražení nejen pozemků, ale logicky i nemovitostí.

Autor: Miroslav Budiš