Jste zde

Červená v bytě. 3 základní pravidla pro její použití

Zdroj: Kenny Louie (Wikimedia Commons)

Červené interiéry známe z hororů, ovšem tuto barvu můžeme do bytu dostat i jinak než krvavou lázní. Ne do každé místnosti se ale hodí. Jakými pravidly by se její použití mělo řídit a proč jsou gauče v talk show červené?

24. 6. 2013

Když se podíváme na nějaké rušné ulici plné chodců okolo sebe, velmi pravděpodobně objevíme někoho, kdo má na sobě něco červeného. Není tedy pravda, že by lidé neměli tuto barvu v oblibě, jak se může zdát při pohledech do českých bytů. Proč tedy lidé červeným odstínům na stěnách a na nábytku nefandí?

1. Pohlídejte si, aby v místnosti byl dostatek světla

Obecně platí, že tmavší barvy ubírají pokoji světlost a dělají z něj často tmavou nepříjemnou kobku. To se dá říci prakticky o všech odstínech červené, což může představovat jeden z důvodů její neoblíbenosti. Abychom místnost rozsvítili, musíme překročit hranice barev směrem do oranžové.

O barvách si dále můžete přečíst v našem specializovaném seriálu:

cervena-v-byte-2

Dominantní červená v dětském pokoji nemusí být úplně to pravé ořechové. Zdroj: jualsaya.com (westbro.com)

2. Rozvášnit vás mohou i zdi, takže pozor na červené

Podle psychologů má červená barva zvláštní moc. Jitří naše city, může nás rozvášnit, takže pokud v červené místnosti máme náhle chuť tančit tango, nemůžeme se divit. Možná to trochu přeháníme, na každého mají barvy trochu jiný a jinak silný vliv, ale do určité míry to platí. Každopádně je jisté, že v úplném klidu v červeném interiéru nebudete.

Pokud se tedy potřebujete soustředit, zvolte raději jinou barvu. Někteří odborníci ovšem tvrdí, že se červená hodí i do pracovny. Dokáže totiž aktivizovat smysly a bránit pocitu únavy, nicméně pokud například hrajete v červené pracovně šachy, pravděpodobně budete hodně útočit. Též pocítíte větší potřebu komunikovat. Červená totiž mimo jiné povzbuzuje i tuto potřebu, proto pohovky v talk show mají nezřídka červenou barvu.

cervena-v-byte-3

Svou "red room" mají i v Bílém domě. Na těchto místech sedává Barrack Obama. Zdroj: U.S.Federal Government (public image)

3. Ladit se nemusí jen piáno, ale i barvy

Ano, červená dráždí, několikrát jsme vás proto varovali před jejím použitím v dětských pokojích. Děti sice nejsou býci, nicméně mohou na červenou reagovat podobně. Ovšem pokoje našich ratolestí by měly hýřit barvami, aby působily co nevíce hravě. Proto v omezené míře červenou barvu nechat v pokoji můžeme, ovšem zjemněnou několika dalšími, spíše světlejšími barvami.

Rozhodně bychom dětský pokoj neměli vymalovat a vybavit ve stylu dvojkombinace červená – bílá. Bílá v kontrastu s jinými barvami ustupuje do pozadí a jako by ještě podtrhávala efekt všech ostatních odstínů.

cervena-v-byte-4

Doplňky by měly být barevně vyladěné do nejmenších detailů. Zdroj: Phil Manker (Flickr)

Červená i mezi Valentýnem a vánoci

Červená se většinou vyskytuje jako dekorativní barva v podobě různých polštářů nebo svíček, ale hodí se i na pevný nábytek, jen musíme být obezřetní na to, jak celkově v prostoru vyzní a zda máme v místnosti dost světla.
Hodně tuto barvu lidé používají na výzdobu v období  svátku svatého Valentýna a vánoc. Čím světlejší odstín použijeme, tím se zvyšují šance na dobrý výsledek. Skutečně sytá červená se hodí jen pro úzký okruh účelů, třeba do ložnice, kde…ehm…nemáme v úmyslu příliš spát…

cervena-v-byte-5

Bílá v koupelně je klasika, ale oživit ji divočejšími barvami jako třeba červenou jí rozhodně může prospět. Zdroj: Karen Bryan (Flickr)

cervena-v-byte-6

Červená s modrou, zelenou... říkají vám ty barvy něco? Nepřipomínají vám třeba písmena z nápisu Google na nejpoužívanějším vyhledávači? Tenhle interiér totiž najdeme právě v sídle světoznámé internetové firmy. Zdroj: Jaysin Trevino (Flickr)

cervena-v-byte-7

Hledáte decentně vypadající kombinaci s červenou? Co třeba hnědá? Zdroj: Ammodramus (public domain)

Máte raději modrou než červenou? Facebook je modrý, tak si ho nalistujte a přidejte se na něm mezi fanoušky BydlímeKvalitně.cz