Jste zde

Čerpadla do zahrady si poradí i s nečistou vodou

Zdroj: www.k-h.cz

V létě je zahrada místem, kde práce nikdy nekončí, sázení, okopávání, ale hlavně zalévání. Zlepšit tuto práci může zpevnění svalů při desítkách hodin strávených v posilovně, nebo něco tak jednoduchého jako využití čerpadla.

31. 7. 2013

Během prázdnin teploty často stoupají hodně vysoko, a pokud chcete, aby vaše zahrádka prosperovala, musíte jí dodávat vláhu. Jestli vás ale také nebaví ohýbat hřbet pod tíhou konví, je řešením zapojení čerpadla. Zdroj vody má na zahrádce hodně lidí, ale jen málokdo ho využívá naplno. Ať už jde o studnu nebo o dešťovou vodu ve skružích a kádích, čerpadlo do nich můžete ponořit a hadicí pokrýt celou zahradu – užitkovou, okrasnou a dokonce trávník, takže bude mít časem podobu dokonalé anglické zahrady.

Nejhojněji na zahradě využijete ponorné čerpadlo. Je malé, dobře přenosné, můžete ho ponořit do libovolného vodního zdroje. Pokud si ale jeho kvalitou nejde jisti, zvolte raději variaci na ponorné čerpadlo, kalové čerpadlo. Má stejné vlastnosti, ale zvládne čerpat i případně mírně znečištěnou vodu.

 vodni-cerpadla-1

 

Takhle vypadá vodní čerpadlo. Krasavec, že? Zdroj: www.k-h.cz

Někteří lidé si pořizují napevno umístěná horizontální čerpadla, která ale nejsou tak flexibilní. Dají se využívat pravidelně, pokud čerpáte stále z jednoho zdroje, třeba ze studny. Jestli ale chcete čerpadlo přenášet, zvolte ponorné.

O tom, co je kalové čerpadlo a jak si vybrat to správné si můžete přečíst více i v tomto článku:
Vyznejte se v čerpadlech, které je na zavlažování, které do septiku

Hluk z čerpadel? Dá se omezit

Určitě chcete mít na zahrádce ticho a vychutnávat si klid a odpočinek, když už máte po práci. Hlasité hučení nebo dokonce poskakování čerpadla nikomu atraktivní nepřipadá. Volte proto primárně čerpadla vybavená pružnými spojkami, které vibrace a hluk tlumí. Budete spokojenější. Specialistou na čerpadla všeho druhu je například obchod www.k-h.cz.

vodni-cerpadla-3

Vodárna s frekvenčním měničem. Nic vám to neříká? Nebojte, v některém z příštích článků vám osvětlíme, o co se jedná. Zdroj: www.k-h.cz

K čerpadlům vybírejte kvalitní hadice, jestliže máte staré a zteřelé, zahoďte je. Nové dnes pořídíte docela levně. K usnadnění zalévání hadicí se pak prodávají nástavce, které proud vody rozptýlí. Tlumit ho palcem nezvládne každý a určitě ne po delší dobu. Příliš prudký proud pak může rostliny dobít.