Jste zde

Ceny a výhody 4 nejoblíbenějších typů vytápění

Zdroj: freestocks.org
Byla pro vás uplynulá topná sezóna opět finančně náročná? Promyslete si přechod k jinému dodavateli energie nebo levnější druh vytápění. Jak se mění ceny paliv a jaké mají jejich jednotlivé typy výhody?

3. 5. 2021

Nabízí vám váš dodavatel výhodné ceny?

Nejprve si udělejte srovnání cen plynu či elektřiny. Možná zbytečně přeplácíte a jinde byste výrazně ušetřili. Při výběru se však nesoustřeďte pouze na cenu komodity, ale také na pověst a historii společnosti, kvalitu zákaznického servisu a délku výpovědní lhůty. Vyplatí se také najít si na internetu recenze stávajících zákazníků.

Ceny různých druhů vytápění

Mezi nejoblíbenější typy paliv patří elektřina, zemní plyn, dřevo a uhlí. Každý z nich nabízí jiné výhody, počítat však musíte i s nevýhodami. Ceny jsou orientační, záleží nejen na typu topení, ale také na dodavatelských cenách, poplatcích, počátečních investicích do úprav, na zateplení, rozsahu vytápěné plochy a výši udržované teploty.

Dřevo a uhlí

Mezi tradiční favority českých obyvatel patří tuhá paliva. Je to způsobeno jejich nízkou cenou, tyto suroviny vyjdou nejlevněji. Cena dřeva navíc v posledních letech klesla kvůli vichřicím i kůrovci, kubík seženete už za 350 Kč. Běžnou domácnost tak vytápění dřevem vyjde asi na 15–20 000 Kč ročně. Nevýhodou jsou však letní dny plné práce, nalezení a úprava místa pro skladování topiva a všudypřítomný prach a nepořádek při topení.

Vytápění uhlím je dlouhodobě považováno za jeden z nejméně ekologických způsobů topení. Starší kotle na uhlí budou muset být brzy nahrazeny „zelenější“ variantou, proto by se jejich majitelé měli připravit na vyšší investici. Metrák hnědého, méně kvalitního uhlí vyjde asi na 380 Kč, za černé uhlí s vyšší výhřevností pak zaplatíte i přes 600 Kč. Pokud je běžná domácnost ochotná přistoupit na nevýhody tohoto typu vytápění (úložné prostory, skládání, vynášení, nepořádek), zaplatí za topení asi 20–25 000 Kč ročně.

Zemní plyn

Zemním plynem můžete vytápět bezpečně, efektivně a levně, neobejdete se však bez přípojky na plyn, vhodného komínu a každoročních revizí plynových zařízení. Na druhou stranu cena plynu za poslední roky mírně klesá (za 1 m3 zaplatíte 6–18 Kč), topení plynem je navíc jednou z ekologičtějších variant vytápění. Snadno se reguluje, nevyžaduje uskladnění ani námahu při zpracování a moderní přístroje jsou velmi účinné a úsporné. Běžná domácnost za topení plynem ročně zaplatí asi 30–35 000 Kč.

Elektřina

Také cena elektřiny minulý rok klesla, její snížení však do vyúčtování promítnou jen někteří dodavatelé. U některých lze energii získat už za 600 Kč za megawatthodinu. Vyplatí se zejména v kombinaci s jiným typem vytápění a při levnějším tarifu, ročně by průměrná domácnost za topení elektřinou zaplatila až 50 000 Kč. Výhodu pak představuje možnost alternativních zdrojů elektřiny, snadná regulace i bezproblémová dostupnost.