Jste zde

Neutrácejte zbytečně za energie díky termostatům

termostaty 2 PR Zdroj: emos.cz
Se stoupajícími cenami energií je stále důležitější efektivně regulovat topení tak, abyste měli doma komfortní teplotu, ale zbytečně nepřetápěli, když nemusíte.

12. 11. 2023

Díky termostatům můžete přizpůsobit topení vašemu dennímu rytmu a nevytápět prázdný byt či dům. I relativně malým snížením teploty třeba o jeden nebo dva stupně v časech, kdy není nutné topit, dosáhnete znatelné úspory na účtech za energie.

termostat_do_ulnku_1.jpg

termostat
Zdroj: 
Shutterstock

Využívejte benefitů programovatelných termostatů

Nemusíte už vzpomínat na doby, kdy jste museli ručně regulovat kotel nebo se spokojit s jednou nastavitelnou teplotou. Díky programovatelným termostatům jsou tyto starosti minulostí. Tato zařízení automaticky nastavují teplotu podle předem určeného časového plánu – ať už jde o denní nebo týdenní režim. To znamená, že můžete snadno nastavit topení na nižší úroveň od 9 do 15 hodin v pracovní dny, kdy nejste doma, a ráno zase na příjemných 21 °C, abyste se probudili do tepla. Termostat pak opět zapne topení odpoledne, abyste se vrátili do příjemně vyhřátého domova. V noci, kdy se doporučuje udržovat nižší teplotu (16–18 °C) pro lepší spánek, se topení opět sníží. A pokud chcete topení řídit jinak o víkendech nebo během dovolené, není to žádný problém. Programovatelné termostaty nabízejí přednastavené režimy, ale také vám umožňují vytvořit vlastní teplotní program dle vašich potřeb. Ovládací jednotku můžete umístit třeba na stěnu obývacího pokoje, abyste měli všechny důležité informace přehledně na očích a mohli je kdykoliv upravit.

Nebo buďte dokonce SMART!

Ještě vyspělejším typem jsou termostaty GoSmart. Regulace topení či klimatizace může probíhat na základě vaší GPS polohy, kdy termostat automaticky zapne vytápění či chlazení, aby bylo dosaženo optimální teploty ve vašem domově přesně v okamžik vašeho návratu. Dále umožňují např. nastavení teplotních scénářů pro konkrétní den i čas a ovládání všech nastavení odkudkoliv pomocí aplikace. Zapomněli jste při odjezdu na dovolenou snížit úroveň vytápění nebo topení zcela vypnout? Můžete se vzdáleně pomocí mobilního telefonu k termostatu připojit a vše pohodlně nastavit. A to je jen krátký výčet pokročilých funkcí, kterými tyto chytré termostaty disponují. 

Když k tomu přidáte ještě jednoduchou montáž, trendy design a možnost jeho ovládání pomocí hlasu přes asistenty Google Assistant a Amazon Alexa, získáváte pro svou domácnost neocenitelného chytrého pomocníka.

Už jste slyšeli o technologii OpenTherm?

OpenTherm je technologie používaná pro komunikaci mezi topnými systémy a termostatem. Tímto způsobem mohou tyto zařízení spolu komunikovat a společně optimalizovat provoz vytápění. OpenTherm umožňuje topnému systému efektivněji reagovat na změny teploty v domácnosti a na požadavky uživatele. To znamená, že topné zařízení bude fungovat v optimálním režimu, což může snížit spotřebu energie a náklady na vytápění. Díky OpenTherm komunikaci můžete na dálku regulovat teplotu v domácnosti. Můžete ovládat nastavení vytápění buď rovnou z termostatu nebo dokonce z mobilní aplikace, což zvyšuje pohodlí. I když je OpenTherm pro uživatele přístupná technologie, je obvykle doporučeno, aby vám s instalací pomohl profesionální technik, který zajistí, aby vše bylo správně nakonfigurováno. 

termostat_do_ulnku_2.jpg

termostat
Zdroj: 
emos.cz