Jste zde

Broušení řetězu motorové pily není žádná velká věda

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Víte, že je nutné občas nabrousit řetěz motorové pily, aby správně fungovala, ale moc netušíte, jak na to? Žádný strach, není to nic složitého. Připravili jsme pro vás stručný návod, který vám ukáže, co a jak.

30. 9. 2015

Nejprve pilu vyčistěte

Při opakovaném používání motorové pily se postupně otupí její řetěz, a to i když se údržbě věnujete sebevíc. Není ale nutné ho hned vyhazovat a shánět se po novém. Stačí, když řetěz nabrousíte. Potřebovat k tomu budete jen pilník, nebo si práci můžete usnadnit speciální sadou pro broušení řetězu.

Než se pustíte do samotného broušení, proveďte revizi celého stroje a důkladně ho očistěte. Odstraňte z pily zbytky pilin a položte ji na rovnou plochu.

Pravidelným broušením životnost pily výrazně prodloužíte.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Jak nabrousit řetěz motorové pily

Nejprve si na pile pomocí brzdy řetěz zablokujte, aby se nikam neposouval. Na pomocných vodítkách pak uvidíte několik vyznačených úhlů, podle kterých můžete zuby řetězu brousit. Pak už můžete vzít do ruky pilník a pustit se do toho. Při samotném ostření pily je nejdůležitější správný sklon pilníku, ten by se měl podle typu zubu pohybovat od 0 do 10 stupňů.

Broušení provádějte jen při pohybu směrem od sebe a při pohybu pilníkem otáčejte, abyste využili celý jeho obvod. Pokud se o řetěz pravidelně staráte, postačí vám pro kvalitní nabroušení asi jen 2 až 3 pohyby pilníku na 1 zub. Vaše motorová pila pak bude příst jako nová.

Přiřezání používejte stojan a neřezejte takto na zemi.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pravidelná údržba je základ

Broušení se nevyplatí zanedbávat. Pokud nebudete pravidelné péči a údržbě motorové pily věnovat náležitý čas, odnese to postupně nejen řetěz, ale i lišta. Nezapomeňte ani na správný postup při řezání, nešetrným zacházením můžete životnost řetězu výrazně zkrátit. Vyhněte se řezání starého dřeva s hřebíky, šrouby a kováním. Neřežte dřevo na zemi nebo v trávě a pokaždé použijte vhodný stojan.

A pokud se sami broušení řetězů motorové pily bojíte, svěřte svůj řetěz do rukou profesionálům v některém ze servisů.