Jste zde

Až se léto zeptá, co jste dělali v zimě… Odpovězte šikovnou klimatizací!

mobilní klimatizace PR Zdroj: Shutterstock
I když to v zimě vypadá nanejvýš nepravděpodobně, léto stejně zase přijde a horké dny ruku v ruce s ním. Na vedro je potřeba se připravit, zvlášť pokud nemáte k dispozici pevnou klimatizaci.

20. 12. 2023

Základem pro přežití horkých letních dnů je pořádné stínění oken a taky kvalitní těsnění. Dovnitř do bytu nebo domu by se nemělo dostat víc teplého vzduchu, než je nezbytně nutné (například při krátkém otevření dveří při průchodu). To ale obvykle nestačí, zvlášť když venku panují třicítky a vyšší teploty.

Větrák dobrý. Ale co klimatizace?

Pokud u sebe doma nejčastěji pobýváte na severní straně, nejspíš vám bude i v létě při troše skromnosti stačit obyčejný větrák. Pokud vám ale do nejvytíženější místnosti po většinu dne svítí slunce, bude to chtít klimatizaci.

Pak vás čeká rozhodování mezi okenní a parapetní, nástěnnou klimatizací, klimatizací s topením nebo mobilní. Jestli chcete mít o chládek postaráno nejen doma, ale třeba i na chalupě nebo v chatce na dovolené v kempu, nebude dilema kdovíjak složité.

Mobilní klimatizace pro všechny, kteří chtějí chládek s sebou

S sebou si můžete poručit ledacos. Čínu z restaurace naproti, vymazlené cappuccino z kavárny za rohem… A klidně i ten chládek, kterého je v létě jako šafránu. Mobilní klimatizace vám ho totiž zajistí skoro kdekoli. Navíc je to dokonalé řešení pro všechny prostory, kde se nesmí vrtat do zdí (někdy se takové pravidlo musí dodržovat v pronájmech).

V čem je mobilní klimatizace jiná a kdy sáhnout právě po ní?

Z principu věci si mobilní klimatizaci můžete vzít kamkoli s sebou – stačí jen, abyste na místě měli zásuvku pro zapojení a v případě dvouhadicového modelu taky okno.

Kromě přenosnosti uživatelé oceňují malé rozměry, zvlášť v prostorách, kde se počítá každý centimetr (nejmenší klimatizace má na výšku asi 30 cm), nízkou hmotnost, rychlé chlazení a u některých modelů pak i vysoce úsporný provoz.

A co ještě umí? Tahle šikovná vychytávka se dá sehnat i kombinovaná s topením, takže získáte nejen přenosnou klimatizaci, ale i „kamínka“, která dokážou pomoct s vytápěním domu, bytu i jakéhokoli dalšího prostoru. Zároveň spousta modelů pomáhá s vlhkým nebo suchým vzduchem.

Moderní mobilní klimatizace mají obvykle časovač, připojení k wi-fi pro snadné ovládání pomocí mobilu nebo tabletu, funkci automatického vypnutí nebo pojezdová kolečka pro co nejjednodušší přesun zařízení.

Na co se při výběru mobilní klimatizace zaměřit?

Ačkoli je nabídka široká, výběr tohohle pomocníka není nijak zvlášť obtížný. Jen je třeba udělat si včas jasno v tom, co od něj očekáváte (například z vlastností, o kterých už jsme psali výš).

Ptát byste se měli na úspornost/náročnost provozu, hlučnost (ta se obvykle pohybuje v rozmezí 50–65 dB, což se dá srovnat s pračkou), energetickou účinnost, velikost a případně chladicí výkon.

Správně vybraná mobilní klimatizace vám přinese jen a jen komfort z užívání. Nebojte se dát si s výběrem na čas a zvažte, jestli by se vám nehodila ta, která v sobě kombinuje klimatizaci s topením. Půjde o investici, které – věříme – nebudete litovat.