Jste zde

Aby byl sedací nábytek opravdu pohodlný a záda nebolela, aneb na co si dát pozor

Zdroj: zadaranabytek.cz

Strávíme na něm mnohdy podstatnou část dne a stejně je mnohdy sedací nábytek podceňovanou součástí interiérů domů a bytů. Sedací soupravy, židle, taburety… pokud vyberete špatně, naše tělo vám nepoděkuje.

16. 10. 2012

Špatně vybraný sedací nábytek nejen snižuje výkonnost při pracovních úkonech, ale může zapříčinit i zdravotní problémy – počínaje bolavými zády, konče otoky dolních končetin, uskřípnutými nervy… Přitom stačí je pečlivě vybírat a investovat do kvality.

Pohodlné sezení a žádné otlačeniny

Každý je jiný, nicméně sedací nábytek by měl být do jisté míry universální. To znamená, že by se na kvalitní židli mělo dobře sedět jak stokilovému pořízkovi, tak éterické slečně. Ideálem je pohodlné sezení při zachování všech fyziologických procesů. Nechce se vám přeci trávit večery v křesle, které vám utlačuje po večeři naplněný břich.

levne-sedacky2

Příjemného relaxu se na této pohovce dočkáte jen, když bude většina váhy spočívat na sedacích hrbolcích. Zdroj: zadaranabytek.cz

U kvalitního nábytku musejí být velké svalové skupiny podepřeny tak, aby byla rovnováha těla zhruba stejná jako při vzpřímeném stání. Váhu těla musejí nést sedací hrboly – v žádném případě ne spodní část stehen. Při tomto sezení totiž mohou vzniknout otlaky, útlaky nervů i svalstva. V ideálním případě by tak na sedacích hrbolech mělo ležet asi 80 % celkové váhy člověka.

Na co si dát pozor?

Na co tedy dát při výběru pozor a na co se zaměřit? Na celkové rozměry sedacího nábytku, na výšku a hloubku sezení, na plochu sedáku i na sklon opěradel. A našly by se ještě další faktory, které člověk musí sledovat.

Nicméně je pravda, že je prodej nábytku odvětvím, které se stále více zkvalitňuje. Elegantní a pohodlné sedačky, gauče, pohovky či kancelářská křesla se postupně stávají standardem, lidé stále více přemýšlení o tom, na čem sedí, a není jim líto investovat vyšší částky. Samozřejmostí je už také pestrý výběr z mnoha barev a jejich odstínů, záleží už jen na zákazníkovi, jak bude finální kousek vypadat.

levne-sedacky3

Pohodlné sezení je takové, při kterém jsou zachovány všechny fyziologické procesy a není utlačováno ani dýchání, ani trávení. Zdroj: zadaranabytek.cz

Pohovky a  sedačky dnes fungují jako ostrovy klidu, kde člověk tráví velkou část večera. Měly by být tedy kvalitní, ergonomicky vydařený a samozřejmě lahodící oku. Obývák dostane ten správný šmrnc právě díky originální a elegantní pohovce nebo celé sedací soupravě.

Více o ergonomii (nejen) sedacího nábytku najdete v odborném pojednání na této adrese: http://www.un6.org/stud/wp-content/uploads/downloads/2010/02/interier-ergonometrie-sedaciho-nabytku.pdf