20. 1. 2015
Pokud byt, o který máte zájem, nabízí renomovaná realitní kancelář, která si zakládá na kvalitě svých služeb, pak s vámi její makléř nebude hrát hru na schovávanou a společně s prodávajícím maskovat všechny nedostatky. Jeho cílem naopak bude vyložit karty na stůl a třeba se i na rovinu pobavit o případné slevě.
Zajímá vás, jakými neduhy může nemovitost trpět, jak je poznat a co s nimi dělat? Pak čtěte dál! Tady je několik základních problémů a k nim i praktické rady, jak je odhalit i jak je řešit.
1. Když je energetická náročnost příliš vysoká
Pokud se zajímáte o koupi nemovitosti, domluvte se s majitelem, případně s realitním makléřem na tom, že byste rádi viděli účty za energie. A pokud se vám jejich výše zdá až přehnaně vysoká, zbystřete. Může to značit, že je vysoká energetická náročnost domu a vy za účty za vytápění zaplatíte jmění – a z původně skvělé a výhodné koupě bude noční můra. Vězet za tím může několik faktorů – dům je špatně zateplený nebo špatně vytápěný, příčinou vysokých účtů ale mohou být i tepelné mosty, nebo prostě jen špatně těsnící okna.
Co s tím? Nepanikařte! Pokud předchozí majitel nepatřil k šetrným lidem a bylo mu jedno, že se v celém domě svítí, topení jede na plno, na věčně zapnutou televizi nikdo nekouká a s vodou se nešetří. Pak je logické, že účty naskakují a budoucího majitele mohou pořádně vyděsit.
Pokud byt, o který máte zájem, nabízí renomovaná realitní kancelář, pak s vámi její makléř nebude hrát hru na schovávanou a společně s prodávajícím maskovat všechny nedostatky. Zdroj: Mattox, freeimages.com
2. Když jsou poplatky do fondu oprav příliš vysoké
Představte si, že v souvislosti s předchozím bodem budete v novostavbě žehrat na absenci zateplení a odpovědí na vaše nářky bude věta: „Ale to se spraví, na letošek už je schválené kompletní zateplení, výměna oken a oprava střechy!“ Ano, může to být důvodem pro to, že na koupi nakonec kývnete, ale zároveň i důvodem pravého opaku. Pokud kupujete byt, který je součástí společenství vlastníků, chtějte předem znát stav financí a plány do budoucna, aby vás v budoucnu nepřekvapily neustále rostoucí poplatky do fondu oprav.
Co s tím? Chtějte znát plány do budoucna. Kvalitní realitní makléř je před vámi tajit nebude, jeho snahou je naopak to, abyste měli komplexní informace.
3. Když slyšíte, jak v bytě nad vámi duní hudba
Muzika z bytu nad vámi nemusí nutně znamenat, že má soused rád hlasitou hudbu. Možná ji má puštěnou tak akorát, ale nekvalitní materiály a chyby při stavbě způsobily, že vy teď slyšíte od sousedů úplně všechno. A to samé oni od vás. U nových bytů jsou na vině tenké příčky, u těch starých pak třeba nedostatečné dělící konstrukce.
Co s tím? Hluk – zvenčí i od sousedů – se dá výrazně redukovat pomocí stavebních úprav. Občas ale stačí i drobnosti. Kupte kvalitní koberce, zabydlete místnosti – hluk se pak do dalších místností nese méně.
Chcete koupit byt? Dejte si pozor na skryté nedostatky nemovitosti!Zdroj: mwookie, www.freeimages.com
4. Když „něco“ cítíte ve vzduchu
Ve vzduchu je cítit nejen jaro, ale často i plísně. A to ještě předtím než jsou viditelné. Pokud tedy v nemovitosti, kterou jste si vyhlédli, cítíte vlhkost, hnilobu, houby…, zbystřete, mohlo by to totiž do budoucna znamenat pořádné estetické, ale hlavně zdravotní trable.
Co s tím? Opět není důvod hned panikařit. Plísně často vznikají kvůli nedostatečnému větrání, nevhodně rozestavěnému nábytku… Zvlášť pokud v bytě nebo domě delší dobu někdo nebydlel, je vcelku logické, že může být cítit zatuchlinou.
5. Když prskají zásuvky a vypadávají pojistky
Realitní makléř vám chce ukázat byt v plné parádě, a tak zapojí do zásuvky lampu. Jenže zásuvka nepříjemně zaprská… Prskání sice dost možná způsobila sama lampička, i přesto ale zajímejte o to, v jakém stavu jsou elektrické rozvody v celém bytě. Pokud vám majitel řekne, že jsou po kompletní rekonstrukci, máte vyhráno. Jestliže jsou hliníkové, bylo by dobré o rekonstrukci přemýšlet a počítat tedy do budoucna s touto investicí.
Zmínili jsme pět častých neduhů nemovitostí. Při prohlídce byste ale neměli zapomenout ani na kontrolu statiky, izolace proti vodě, mrknout, v jakém stavu jsou stěny a podlahy i dřevěné konstrukce. A nebojte se zeptat! Nikdo vám za vaše dotazy hlavu neukousne a vy budete mít všechny informace pro to, abyste se mohli zodpovědně rozhodnout.