Jste zde

Vajíčko s překvapením slaví padesátku! Hračky z něj se prodávají za desítky tisíc. A někde ho zakázali

kinder surprise Zdroj: Shutterstock
Neexistuje asi nikdo, kdo by nedržel v ruce čokoládové vajíčko, obalené oranžovo-bílým hliníkovým obalem. Čokoláda ovšem nebyla to hlavní, proč jsme „kindérka“ milovali. Důležitá byla hračka, která se ukrývala ve žluté plastové kapsli uvnitř.

18. 4. 2024

Kinder vajíčka dělají radost už více než padesát let! Věděli jste, že vznikla v Itálii, a to díky oblíbené velikonoční tradici? Pojďte společně s námi na malý exkurz do historie, která je v případě Kinder vajíček protkaná slaďoučkou čokoládou a obrovskou dávkou překvapení pro velké i malé.

Přečtěte si také: Pochoutka není čokoláda. Jaké triky na nás výrobci potravin zkoušejí?

První Kinder vajíčko bylo vyrobeno v roce 1974

Zlomový okamžik, který do dnešního dne ovlivnil několik generací, přišel v roce 1966. V Itálii právě vrcholily velikonoční svátky, které mají zdejší děti spojené s hledáním velikonočních vajíček. Ta jsou vyrobená z čokolády a ukrývají nejedno překvapení.

shutterstock_2169896349.jpg

soptíci
Zdroj: 
Shutterstock
Pamatujete? Soptíci jsou jednou z nejpopulárnějších sérií, která se v Kinder vajíčkách objevila.

V hlavě jednoho ze zástupců firmy Ferrero se tehdy zrodila zajímavá myšlenka. Proč by nemohly děti hledat vajíčka častěji a mít z nich radost několikrát do roka? Italská tradice tak dala „zelenou“ vůbec prvnímu čokoládovému vajíčku Kinder Surprise, které spatřilo světlo světa v roce 1974.

Více než 30 miliard prodaných kusů

Zpočátku se čokoládová vajíčka s překvapením prodávala pouze v Itálii, Velké Británii či v Německu, ale okolo roku 1993 se začala nabízet i v ostatních zemích. Do dnešního dne firma Ferrero prodala přes 30 000 000 000 čokoládových vajíček s překvapením uvnitř ve více než 45 zemích světa!

Vzhled Kinder vajíček se průběžně měnil. Stejné ovšem zůstalo jejich čokoládové „srdce“. To je duté a tvořené mléčnou čokoládou, kterou lemuje slaďoučký mléčný krém. Uvnitř dutého vajíčka se nachází žlutá plastová kapsle, která má imitovat žloutek klasického vejce.

Mohlo by vás zajímat: Retro potraviny, které milujeme: Jak vznikla Májka a po kom se jmenuje Polárka?

shutterstock_1573365541.jpg

hrošíci z kinder surprise
Zdroj: 
Shutterstock
Kdo by si z devadesátek nepamatoval hrošíky?

Hračka za 70 000 Kč

A právě v téhle kapsli se nachází zmíněné překvapení. Nová série hraček vychází vždy na podzim, přičemž do jednotlivých vajíček je poschováváno na 150 nejrůznějších druhů. Pamatujete si ještě na roztomilé hrošíky, dinosaury, vampýry, figurky Šmoulů nebo lvíčky či svítící duchy?

Zajímavostí je, že každou sekundu se vyrobí 40 hraček, což představuje okolo 100 tun hraček denně. Každá hračka Kinder je odlitá v originální formě a ručně malovaná. Nejvyhledávanějšími a zároveň nejdražšími figurkami jsou Šmoulové z roku 1983. Na německé burze za jednoho dostanete až 70 tisíc korun!

Hračky v Kinder vejcích jsou navrhovány nejrůznějšími designéry. Ať už těmi, kteří jsou zaměstnáni přímo u společnosti Ferrero, nebo těmi na volné noze. Autorem úplně prvních hraček byl švýcarský designér Heiri Roth. Společnost Ferrero také spolupracuje s nejrůznějšími společnostmi (např. Walt Disney nebo Warner Bros).

Přečtěte si také: Retro spotřebiče: Inspirujte se ve velké fotogalerii, jaké krasavce můžete pořídit!

shutterstock_1210726606.jpg

žlutá kapsle z kinder vajíčka
Zdroj: 
Shutterstock
Plastová kapsle uvnitř má symbolizovat žloutek.

V některých zemích jsou „kinderka“ zakázaná

Na celém světě existuje odhadem okolo milionu sběratelů figurek z Kinder vajíček. Nejobsáhlejší sbírka, která je zapsána v Guinessově knize rekordů, čítá neuvěřitelných 8 200 kusů hraček! Nejvíce sběratelů je koncentrováno u našich německých sousedů.

Paradoxně jsou ovšem také země a státy, kde Kinder vajíčka, respektive hračky z nich zakázali. Klasická „Kinderka“ jsou zakázaná třeba ve Spojených státech (zabaví vám je dokonce na letišti, pokud s nimi do země přicestujete), protože dle amerických orgánů existuje vysoké riziko, že by se malé děti mohly hračkou udusit. 

Zákazu prodeje se u Evropské unie v roce 2000 dožadovaly také tři britské rodiny, jejichž děti se částečkami z Kinder hraček skutečně udusily. Od roku 2016 je prodej Kinder vajíček zakázán i v Chile

Zajímavostí je, že v USA se od roku 2017 prodává pouze Kinder Joy, které se také namísto klasických dutých vajíček nabízí v zemích, kde panuje příliš teplé počasí. U nás se kromě klasických Kinder vajíček můžete setkat i se zmíněnými Kinder Joy. Jejich popularita ale nesahá klasickým vajíčkům s překvapením ani po kotníky. Patříme zkrátka mezi tradicionalisty, kteří si Kinder Surprise zamilovali stejně jako miliony dětí a dospělých po celém světě. 

Použité zdroje:

  • https://www.kinder.com/cz/cs/pribeh-znacky-kinder
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Kinder_Surprise
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/12499-historie-kinder-vajicka
  • https://region.rozhlas.cz/kinder-vajicko-s-prekvapenim-bavi-deti-uz-od-roku-1974-7419086
  • https://zpravodajstvi.sumpersko.net/Kinder-vajicka-oslavila-40-narozeniny-8961/clanek

Související články