Jste zde

Upcyklace v domácnostech: Nový trend nejen pro tvořivé a spořivé

bytelné křeslo z palet Zdroj: Depositphotos.com
V dnešním světě, kde se stále více zdůrazňuje ochrana životního prostředí a udržitelnost, lidé hledají nové způsoby, jak využít obalové materiály a snížit množství odpadu. Upcyklace je způsob, jak ušetřit i pomoci přírodě.

13. 6. 2023

S pojmem „recyklace“ se setkáváme takřka denně. Víme, že se jedná o proces nakládání s odpadem, který vede k jeho dalšímu využití. Všichni pomáháme recyklovat například tříděním, a to je dobře. Co je to ale ta „upcyklace“? Jedná se o přeměnu odpadních materiálů nebo nepoužitelných předmětů na nové výrobky s vyšší hodnotou.

Na rozdíl od recyklace, která zahrnuje rozklad a zpracování materiálu na stejnou nebo nižší úroveň použitelnosti, upcyklace se zaměřuje na využití odpadu a jeho přeměnu na kvalitní a pokud možno esteticky přitažlivé užitečné produkty.

K upcyklaci se například hodí všelijaké obalové materiály, textilie nebo i skleněné a plastové lahve. Zhodnocování materiálů, které byste jinak vyhodili, najde uplatnění napříč celou domácností.

Na pár příkladů takového znovuvyužití materiálů se podíváme:

Europalety pro exteriér i interiér 

Skvělým a mezi lidmi rozšířeným příkladem upcyklace je tvorba nábytku z europalet. Máte-li jich dostatek, s trochou zručnosti z nich vyrobíte zahradní nábytek. Stolky, křesla nebo celé pohovky.

Po spojení europalet a jejich částí do požadovaného tvaru nábytku je stačí už jen natřít, přidat podsedáky a parádní nábytek do pergoly, altánu nebo jen tak k venkovnímu ohništi máte hotový. 

Europalety najdou uplatnění i v interiérech, kde se z nich mohou stát postele, police nebo knihovny

Sklenice, demižony, lahve 

Svépomocí postavený skleník ze zavařovacích sklenic je nejen účelný, ale i stylový a na zahradě jistě upoutá pozornost. Stavba takového skleníku ovšem už vyžaduje alespoň minimální znalosti z oboru zednictví, ale určitě to není něco, co byste nezvládli.

Bude potřeba opravdu hodně sklenic, při jejichž shánění vám můžou pomoci například závodní nebo školní kuchyně. Zkuste je o nějaké poprosit a třeba budete mít štěstí.

Z demižonů a větších sklenic, například těch od okurek, lze vyrobit jakési minizahrádky s vlastním mikroklimatem. Jednoduše je osázejte květinami, ozdobte oblázky nebo přidejte dřevěné větévky. Nechce se vám do sklenic „uzavírat“ živé rostliny? Zkuste vyrobit zátiší s květinami sušenými. V obou případech jde o poutavý doplněk každého pokoje, nebo terasy. 

Ze skleněných lahví, ať už barevných, nebo čirých, lze vyrobit designové bytové doplňky. Postačí obyčejná svíčka a svícen je na světě. Pomocí LED žároviček a skleněných lahví zase vyrobíte světelný řetěz, k venkovnímu posezení jako dělaný. 

Cihly, kameny

Pozůstatky ze stavby v podobě nevyužitých cihel a kamenů můžete zpracovat pro tvorbu zahradního ohniště, krbu nebo udírny. Pěkné kameny se také mohou stát součástí zahradní skalky. 

Látky a oblečení

Děravé tričko nemusíte hned vyhazovat. Ze zbytků látek jde vyrobit spousta věcí. Například hračky pro zvířecí mazlíčky nebo látkové maňásky a panenky pro děti

Uveden byl opravdu pouhý zlomek příkladů upcyklace. Jistě jste poznali, že upcyklace není nic nového pod sluncem. Vlastně jde o proces, který využívali už naši předkové v časech minulých.

V dnešní době se z něj opět stává trend nejen z důvodu finančních úspor, ale také s ohledem na udržitelný způsob života a ekologii. Pokud se rozhodnete dát materiálům nový život v jiné a lepší podobě, určitě přijdete na mnoho dalších možností. Tak jen do toho!