Jste zde

Čas na změnu. Venkovní rolety šetří peníze za energie, navíc zabraňují přehřívání

venkovní rolety Lomax PR Zdroj: Lomax
Lidé se proti ostrému slunci a horku v domácnosti většinou chrání pomocí stínění. Nejčastější variantou jsou přitom žaluzie, které se mohou umístit před okny nebo v samotném interiéru.

20. 10. 2023

Právě s touto variantou se lze zatím v českých domácnostech setkat nejčastěji, a to i přesto, že vnitřní žaluzie sice zabrání vstupu světla do interiéru, nepomohou však při tepelné izolaci. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi tímto řešením a venkovními roletami? A jak může stínící technika pomoci během chladnějších měsíců? Na klíčové otázky odpovídá následující článek.

Okna bez stínění vpouštějí dovnitř skoro sedmdesát procent slunečního záření. Zejména v létě se jich tak lidé snaží co nejvíc zatemnit. Pokud pro eliminaci slunečních paprsků zvolí žaluzie, mají na výběr ze dvou základních variant stínění – vnitřní a vnější.

Mezi tuzemskými uživateli je přesto z dlouhodobého hlediska stále nejpopulárnější umístění žaluzií v interiéru. V posledních letech však postupně roste oblíbenost vnější varianty. Důvodem je zejména několikanásobně vyšší účinnost v porovnání s vnitřním stíněním. „Vzhledem ke stále vysokým cenám energií lidé začínají uvažovat více ekonomicky,“ vysvětluje Petr Přichystal ze společnosti Lomax, která se specializuje na produkci stínící techniky.

lomax_reference_zaluzie_rolety_foto_1.png

lomax žaluzie a rolety
Zdroj: 
Lomax
Venkovní žaluzie nepustí slunce dovnitř a elegantně dotvoří vzhled každého domu.

Vnitřní žaluzie nezabrání přehřívání v místnosti

Schopnost nepropustit teplo je základním rozdílem mezi exteriérovou stínící technikou a vnitřními žaluziemi. Venkovní rolety totiž teplo odrazí ještě před samotnými okny. Tím zadrží až 94 procent tepelné energie a eliminují tak riziko, že by teplota v místnostech orientovaných přímo na polohu slunce výrazně rostla. Vnitřní varianta je na tom v tomto směru několikanásobně hůře. Teplo se totiž do místnosti dostane skrz sklo, lamely jej následně pohlcují a uvolňují dále do místnosti. Vnitřní žaluzie tedy místnost sice zastíní, avšak přehřívání interiéru zejména ve vyšších patrech domu nezabrání.

„Ve většině domácností však stále vidíme klasické interiérové ​​žaluzie. Důvodem může být to, že jsou levnější a jejich instalace nevyžaduje žádné stavební úpravy. I díky tomu se v minulosti hromadně instalovaly do bytových a panelových domů, v absolutních číslech tedy převyšují ostatní varianty. Z hlediska funkce však na exteriérovou variantu nestačí, což v posledních letech začíná zjišťovat i široká veřejnost. Projevuje se to tak v rostoucí poptávce po tomto řešení. Zásadním faktorem rostoucí obliby je také snaha o energetické úspory,“ dodává Přichystal.

lomax_rolety_foto_5.png

lomax rolety
Zdroj: 
Lomax
Venkovní rolety odráží teplo před samotnými okny.

Vnější stínění ušetří starosti

S úsporami uživatelům pomáhají zejména široké možnosti automatizace. V praxi to znamená osazení stínící techniky speciálními slunečními snímači, které dávají pokyny pro pohyb lamel na základě intenzity svitu slunce. „Díky snímačům se stínění zatáhne ve chvíli, kdy slunce výrazně svítí a hrozí, že by mohlo výrazně ohřívat interiér. Systém lze ale nastavit i opačně, typicky v zimním období, kdy uživatel ocení každý sluneční paprsek. V takových případech se tak se sluncem lamely vždy vytáhnou a pomohou tak uspořit náklady na vytápění,“ vysvětluje Přichystal.

lomax_zaluzie_fotka_6.png

lomax žaluzie
Zdroj: 
Lomax
Venkovní žaluzie spoří energii a lze je napojit na chytrou domácnost.

Venkovní rolety v součtu představují modernější a pokročilejší variantu mezi stínícími systémy. Vnitřní varianta převyšují především schopností interiér maximálně izolovat a zabránit teplu, aby do něj proniklo. Díky většímu výběru lamel pak nabízí uživatelům naprosté zastínění. Vnitřní stínění tak kromě nezabýváním se například silným větrem láká především jednodušší instalací a nižší cenou. Ta je však vykoupena skutečností, že domácnost sice zastíní, avšak neuchrání ji před přehříváním.