Jste zde

Máte doma přebytky papíru? Vyrobte z nich domácí brikety a topte levněji

papírové brikety Zdroj: Shutterstock
Kdo by to byl dřív řekl, že topení dřevem bude jednou pravý a nefalšovaný luxus? Pokud vás tlačí napjatý rozpočet a hledáte vhodnou alternativu ke klasickému dřevu, zkuste si vyrobit domácí brikety podle jednoduchého návodu.

6. 2. 2024

Pokud doma schraňujete staré noviny nebo letáky, není nic jednoduššího než je proměnit v domácí brikety. Kromě papíru (ideální je ten bez velkého množství inkoustu, barev a dalších chemikálií) budete potřebovat ještě piliny a obyčejnou vodu

Hodit se vám bude i lis, který si vyrobíte ze dvou kovových trubek. Důležité je, aby do sebe vybrané trubky vzájemně zapadaly. Do jedné z nich vyvrtejte otvory pro odtok vody, druhá by měla mít uzavřené dno. Jakmile máte lis připravený, můžete se vrhnout na samotnou výrobu domácích briket.

Přečtěte si také: Topná sezóna je tady! Kolik zaplatíte za uhlí, dřevo nebo brikety?

shutterstock_2274866237.jpg

dřevěné peletky
Zdroj: 
Shutterstock
Papírové brikety mohou být alternativou k jiným topidlům, která jsou letos výrazně dražší.

Jdeme na to!

Starý papír nebo noviny natrhejte na menší kousky. Vedle si připravte větší kbelík a zhruba pět litrů vody. Práci si můžete usnadnit míchadlem a vrtačkou. Směs bude totiž potřeba rozmixovat, aby byla konzistentní.

Do připravené nádoby nalijte vodu, nasypejte k ní kousky papíru a přidejte dřevěné piliny. Vše důkladně rozmixujte tak, aby byla výsledná směs homogenní a nenacházely se v ní žádné větší kousky. Konzistencí by vám měla připomínat vláčné těsto.

Mohlo by vás zajímat: Jaké dřevo na uzení? Vybírejte podle udírny i masa

Lisujeme!

V další fázi přesuňte připravenou hmotu do domácího lisu. Do trubky s otvory vložte požadované množství směsi (raději zpočátku dávkujte méně) a vsuňte do ní trubku s uzavřeným dnem. Tou začněte pořádně stlačovat přidanou hmotu, aby veškerá voda mohla odtékat.

Důležité je vyvinout dostatečný tlak. Hotovou briketu vyjměte a nechte ještě důkladně vyschnout na teplém a dobře větraném místě. Po vyschnutí briket je můžete skladovat jako běžné dřevo – tudíž na teplém a suchém místě.

Zkusili jste také? Topení šiškami: Má smysl a můžete díky němu ušetřit?

Praktický tip závěrem: Pokud se vám brikety během sušení začnou rozpadat, znamená to, že jste směs vyrobili příliš řídkou. Příště do ní proto přidejte méně vody.

Použité zdroje: 

  • https://primadoma.tv/video-300100-domaci-vyroba-briket-z-pilin-a-papiru
  • https://www.snadnobydlet.cz/genialni-zpusob-jak-levne-vytopit-dum-a-zbavit-se-dreveneho-odpadu-vyrobte-si-pilinove-brikety/
  • https://adbz.cz/hobby/drevene-brikety-si-snadno-vyrobite-chce-to-ale-lis/