Jste zde

Plastový, nebo dřevěný plot? Hlavně aby zastavil narkomany

Zdroj: Boppe

Vlhnutí, koroze, ale i vášniví zahrádkáři a drogově závislí představují nebezpečí, se kterými se musí dobrý plot vypořádat. Jak ale vybrat ten správný? Který materiál pro dané podmínky zvolit? Ukážeme si to na konkrétním příkladu ze života.

24. 1. 2013

Na východním okraji Kladna stojí dvojdomek. Jednu polovinu obývá rodina pana Ivana, druhá patří panu Zdeňkovi. Oba pozemky již od třicátých let ohraničovala drátěnka, ovšem její životnost není nekonečná.

Dřevěný plot – klasika a tradice

Pan Zdeněk proto obehnal zahradu a dvorek dřevěnými dílci, pro plotové sloupky vybral též dřevo. Celá stavba ho vyšla poměrně levně, navíc přírodní materiál už z dálky vypadá velmi pěkně.
Časem se ale začaly projevovat potíže. Nedokonalá údržba a chatrná konstrukce dílců sbitých z prken zapříčinila, že se vlivem vlhka začaly díly rozpadat. Další ránu narušené statice pak zasadil silný vítr.

plot-1

Dřevěný plot má své kouzlo, ale vzhled dřeva se dá vykouzlit i z plastu. Zdroj: Boppe

Myslete dopředu

Aby toho nebylo málo, přidaly se ještě problémy se zateplováním domu. Polystyren na zdech zkrátil oplocení na každé straně. Výplňové dílce zkrátit nešlo, tak pan Zdeněk odstranil plotové sloupky, na každé straně domu jeden. Ani to stabilnímu postavení konstrukce nijak neprospělo.

U dřevěných plotů si tedy dávejte pozor na jejich konstrukci. Masivnější by měly více vydržet. Základem je ale správná údržba dřeva. Rozhodně se vyplatí dodržovat pokyny výrobce ohledně nátěru a dalších nezbytných úkonů. Také si předem rozmyslete, zda plánované stavební úpravy nějak nezasáhnou i do oplocení.

Plast je věčný, i když třeba vypadá jako dřevo

Pan Ivan se na nové ohrazení pozemku právě chystá. „Líbí se mi plastové ploty. Hlavně proto, že je s nimi méně starostí při údržbě, ale některé mne zaujaly i vzhledem.“

Plot sice slouží především jako prostředek ohrazení a ochrany pozemku, ale právě aspekt designu bychom také neměli podceňovat. Vždyť právě oplocení představuje to první, co zvenku vidíme. Mělo by tedy ladit s dalšími prvky jako barvou fasády domu či podobou brány a branky.

plot-3

Bílý laťkový plot z dob našich dědečků už je trochu okoukaný. Zkusme něco nového, třeba plast nebo beton. Zdroj: cspreppnegk.deviantart.com

Funkční může být i krásné

Nový plot se může stát nutností i z hlediska bezpečnosti. „Starý plot je chatrný, jednou se přes něj dostal zdrogovaný člověk a chodil po naší zahradě. Jindy zase kdosi viděl krásně modře kvetoucí clematis, protáhl se dírou v plotě, keř vyrýpl a odnesl si ho domů. Proto budu stavět z neprůhledných dílců. Ovoce a květy na zahradě nemusí zbytečně nikoho pokoušet,“ dodává pan Ivan.


Čím plastové ploty vynikají?

  • Velkou odolností
  • Snadnou údržbou
  • Cenovou dostupností
  • Tvarovou flexibilitou, vrtání a řezání jim nijak neublíží
  • Nehnijí a nekorodují

Nevýhodu plastových prefabrikátů lze spatřit v tom, že to zkrátka není přírodní materiál. Ale i s tím se dá něco udělat. Pokud se rádi díváte na strukturu dřeva v plotě, dobrý výrobce vám určitě nabídne povrchovou úpravu v dřevěné variantě.