Jste zde

„Plasťák“ kolem domu už není z nouze ctnost

Zdroj: redakce

Plastové ploty jsou jednou z nejlevnějších alternativ oplocení. Ještě nedávno ale patřily k nepříliš vzhledným. Dnes je často na první pohled nerozeznáte od dřeva. Navíc se nemusí udržovat a vydrží věky.

13. 7. 2011

Plastové ploty získávají na oblibě. Jejich hlavní výhoda je jasná – jsou nenáročné na údržbu. Respektive – člověk se o plastový plot nemusí starat vůbec.

Zatímco u dřevěného plotu jeho majitel po čase řeší uhnívající konce, nebo dřevo nasáklé vodou, které je živnou půdou pro houby a plísně – i přes pravidelné postřiky a nátěry – „plasťák“ stačí jednou za čas osprchovat hadicí a zase vypadá jako nový.

Bílou nahradily imitace dřeva

Standardem byla dříve bílá barva. V současnosti už není problém pořídit i plastové plotovky v imitaci některého druhu dřeva. Zlatavý ořech, tmavší třešeň, dub… A na rozdíl od klasických dřevěných plotovek ty plastové neztrácí barvu. Kdo měl někdy tu čest s teakovým dřevem, které po čase šedne a dá dost práce jeho barvu obnovit, stálobarevnost plastu ocení.

Plastový plot se na rozdíl od jiných i snadno montuje. Plotovky se dají zkracovat, provrtávat, řezat, zužovat… obvykle za pomoci nástrojů, kterými člověk běžně opracovává dřevo nebo kov. Není potřeba žádné speciální náčiní a montáž plotu by měl bez problémů zvládnout i laik.

Plot na klíč neprovětrá peněženku

Díky variabilitě je možné nechat si vyrobit plastový plot na klíč – to jde samozřejmě i u plotu dřevěného nebo kovaného, ale ceny se potom pohybují v úplně jiných hladinách a stavba plotu řádně provětrá peněženku. Plotovky z plastu, i když jsou na míru, jsou naopak levné.

Nejlevnější je plot z recyklovaného plastu. Tady ale často stále platí, že vzhledově není nic moc. Naopak ušlechtilé PVC může nabídnout právě vzhled, který téměř dokonale imituje dřevo. Mimochodem objevují se už i dřevoplastové plotovky. Materiál, z kterého jsou vyrobeny, jsou dílem piliny, dílem plast. Mimo to je možné volit ještě mezi dutými ploty nebo plnými plotovkami.