25. 10. 2023
Kolik letos zaplatíte za palivové dřevo?
Hned na začátku je potřeba zmínit, že při nákupu dřeva je potřeba znát základní typy jeho měření, od kterého se následně odvíjí i cena. Narazit totiž můžete na pojmy jako plnometr (PLM), PRM (prostorový metr rovnaný) nebo PRMS (prostorový metr sypaný), pod nimiž se nachází odlišné množství.
Plnometr (PLM) se rovná objemu krychle o délce hrany 1 metr, tedy 1 m3 neboli 1 kubíku dřevní hmoty bez vzduchu. Vzhledem k přítomnosti vzduchu u naštípaného dříví ale není možné tuhle jednotku používat pro prodej dřeva.
Palivové dřevo tak budete pravděpodobně nakupovat pomocí objemových jednotek PRM, kdy je dřevo úhledně vyskládáno do krychle s hranou 1 metr, nebo PRMS, kdy je opět do stejné krychle dřevo volně nasypáno.
Za rovnaný prostorový metr palivového dřeva (PRM) tvrdého typu letos zaplatíte od 1 500 do 2 000 Kč, za měkké dřevo si v roce 2023 účtují mezi 1 200 až 1 500 Kč. Za 1 PRMS tvrdého dřeva dáte 1 200 až 1 800 Kč a za 1 PRMS měkkého dřeva v průměru 1 100 až 1 400 Kč.
Měli byste vědět: Před objednávkou ověřte, zda konečná cena zahrnuje i dopravu, kterou si mohou firmy účtovat navíc. O nízké částky se v tomto případě rozhodně nejedná.
Kolik zaplatíte za brikety?
Vedle dřeva můžete topit také dřevěnými briketami. Ty se vyrábí ze zbytků dřeva lisovaného do předem daného tvaru bez přidání jakýchkoliv chemických přísad. Velikost a tvar briket není náhodný, ale je optimalizovaný pro maximální délku hoření.
Výhodou briket je jednodušší skladování, absence štípání velkých špalků na menší polena, která se vlezou do kotle, krbu nebo kamen a vyšší výhřevnost. Brikety jsou totiž kompaktnější a hustší, což umožňuje pomalejší a delší hoření, obvykle několik hodin.
Protože jsou dřevěné brikety vyráběny z dřevního odpadu, jsou považovány za ekologičtější. Popel z nich navíc můžete použít jako hnojivo. Dřevěné brikety seženete v průměru za cenu pohybující se okolo 85 korun za deset kilo. Topení s nimi je proto výrazně dražší než topení dřevem.
Kolik zaplatíte za uhlí?
Podle statistik a aktuálních průzkumů topí zhruba desetina českých domácností uhlím. Důvodem je zejména jeho cenová dostupnost. I když za uplynulé desetiletí zdražilo uhlí téměř na trojnásobek, pořád jde o jeden z nejlevnějších způsobů vytápění.
Výslednou cenu samozřejmě ovlivňuje to, kde uhlí nakupujete. Pokud je to v lokálních místních uhelných skladech, cena v nich řádově vzrostla na dvojnásobek. Asi trojnásobně se vám uhlí prodraží, pokud si ho necháte posílat třeba přes e-shopy.
A kolik za 100 kg uhlí zaplatíte v letošním roce? Průměrná cena toho černého se v polovině letošního roku vyšplhala na 1 468 korun. Průměrná cena hnědouhelných briket pak překročila hranici 1 000 Kč. A nejlevnější hnědé uhlí seženete asi za 750 Kč.
Uhlí nakoupíte oproti výše uvedeným palivům poměrně levně, ale k jeho ceně si musíte připočítat práci, kterou máte se zatápěním, přikládáním a následným úklidem sazí. Navíc musíte pro skladování uhlí najít dostatečný prostor a počítat s budoucím zákazem provozování kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Za porušení tohoto zákazu, bude hrozit pokuta až 50 tisíc korun. A to opakovaně!
Použité zdroje:
- https://www.denik.cz/energie/cena-uhli-podzim-2023.html
- https://www.kupi.cz/magazin/clanek/23267-topna-sezona-drevo-brikety
- https://www.optimtop.cz/drevo-nebo-brikety-srovnani-a-rozdily/
- https://www.optimtop.cz/vyhrevnost-paliv-pelety-drevo-uhli/
- https://www.fondik.cz/clanky/palivove-drevo-cena