Jste zde

Fuchsie: Náročné na péči, ale nádherné v květu. Jak na jejich pěstování?

fuchsie Zdroj: Shutterstock
Troufnete si na pěstování fuchsií? Náročných krásek, které se vám za správnou péči odmění bohatou záplavou květů. Poradíme vám s jejich pěstováním!

11. 7. 2023

Fuchsie patří k oblíbeným kvetoucím rostlinám, které lze pěstovat v záhoně i v nádobě na balkoně či terase. Kvetou od jara do podzimu a vybírat můžete z mnoha druhů, které se od sebe liší nejen vzhledem, ale i způsobem pěstování a nároky na péči.

Některé zvládne pěstovat začátečník, jiné naopak pouze zkušený pěstitel. Při výběru konkrétní rostliny proto nevycházejte jen z toho, jak rostlina vypadá, ale také zvažte, jaké pěstební podmínky a péči jí můžete dopřát.

shutterstock_1783296590.jpg

fuchsie v květináči
Zdroj: 
Shutterstock
Fuchsie přesazujte každoročně do nového substrátu, abyste je probrali k životu a odstranili staré odumřelé kořeny. 

Správné umístění je základ úspěšného pěstování

Obecně lze říci, že většina fuchsií vyžaduje vzdušné a světlé stanoviště. Optimální je tedy lehký polostín nebo místo, kam dopadá dostatek rozptýleného světla po většinu dne. Přímé sluneční světlo většině fuchsiím nesvědčí!

Pamatujte! Fuchsie s tmavými květy obvykle snesou více světla než fuchsie s listy světlými. 

Dbejte na kvalitní substrát

Fuchsie vysaďte do vzdušné, humózní půdy s kyselejším pH v rozmezí 5,5 - 6,5 a v období vegetace se postarejte o pravidelnou zálivku. Myslete však na to, že většina fuchsií je velmi citlivá na přemokření, a proto dbejte, aby v podmiskách nezůstala stát přebytečná voda nebo na dno pěstební nádoby umístěte vrstvu keramzitu, perlitu nebo jiného drenážního materiálu. Posloužit mohou i střepy z hliněných květináčů, jemný štěrk nebo kamínky.

Rostliny zalévejte ideálně velmi časně zrána, nebo na večer a během horkých letní dní nezapomeňte fuchsie také rosit, abyste jim zajistili vlhčí vzduch. 

Stejně tak fuchsiím dopřejte pravidelný přísun živin v podobě správného typu hnojiva. Dávku přizpůsobte návodu od výrobce. V zimních měsících zálivku i přísun živin výrazně omezte. 

shutterstock_1712066761.jpg

fialové fuchsie
Zdroj: 
Shutterstock
Odkvetlé květy fuchsií i násady plodů pravidelně odstraňujte, abyste podpořili růst a bohaté kvetení. 

Na zimu rostlinu přeneste do bezmrazé místnosti

Většina fuchsií není mrazuvzdorná! Před příchodem prvních mrazíků je proto nezapomeňte přenést do tmavé a chladné místnosti, kde se teplota pohybuje okolo 5 stupňů Celsia, a asi o třetinu ostříhejte veškeré výhony. Spoustu květů totiž vytvoří spíše na nových a mladých výhonech než na výhonech z předešlých let.

shutterstock_167204525.jpg

fuchsie na balkoně
Zdroj: 
Shutterstock
Fuchsie, které jsou mrazuvzdorné, ponechte v záhoně, ale zakryjte je chvojím nebo bílou netkanou textilií. 

V březnu rostlinu vyneste na světlo, přesaďte ji do čerstvého substrátu a začněte ji více zalévat, popřípadě ji také naposledy ostříhejte staré i nové a slabé výhony, abyste podpořili bohaté kvetení a kompaktnější vzhled.

Začněte ji postupně otužovat a nejpozději v polovině května ji pak na stálo přeneste na venkovní stanoviště. Jakmile nasadí květy, už ji nepřemisťujte ani nestříhejte!

Zdroje:

  • https://living.iprima.cz/zahrada/balkon-a-terasa/jak-pestovat-fuchsie-jarni-strih-presazovani-zalivka-hnojeni
  • https://www.nkz.cz/praxe/okrasna-zahrada/fuchsie-zakladni-pravidla-uspesneho-pestovani
  • https://www.ceskestavby.cz/rostliny/fuchsie-fuchsia.html
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/pestovani-fuchsii-prezimovani-zastipovani-hnojeni-letneni.html
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pestujte-fuchsie-uspesne-10-praktickych-rad