Jste zde

Banánové květy: Exotické "hlávkové zelí pro fajnšmekry" je plné železa a vlákniny

oloupaný banánový květ Zdroj: Shutterstock
Banány jsou oblíbenou součástí ovocných mís i slavnostních tabulí a dávno neplatí za nějakou extravagantní exotiku. To se ale rozhodně nedá říct o banánovém květu, který je pro letošek horkým hitem nejen v profi kuchyních.

19. 6. 2023

Banánový květ se používá především v jihoasijské a indické kuchyni. Nejde vlastně o nic jiného než veliké, asi kilogram vážící samčí poupě banánovníku, které charakterizují k sobě pevně přimknuté okvětní lístky. 

Ty můžou hodně vzdáleně připomínat barevné hlávkové zelí. Jakmile ale některý z lístků odloupnete, odhalíte soubor žlutavých či hnědých tyčinek se zřetelnou vůní po nezralých banánech. Barva okvětních lístků je fialová až karmínová a postupně přechází do hnědo oranžové na špici.

Přečtěte si také: Máte špatnou náladu? Dejte si banán. Žluté ovoce je balzám na pocuchané nervy!

shutterstock_107817224.jpg

banánový květ
Zdroj: 
Shutterstock
Banánový květ je oblíbenou přísadou exotických jídel.

Zasyrova si ho nedáte

Protože je květ banánovníků plný taninů, které způsobují jeho nahořklou chuť, k syrové konzumaci tahle delikatesa není příliš vhodná. Květy se proto konzumují zpravidla nakrájené na tenké plátky a tepelně upravené. Vařené řezy se přidávají do asijských jídel, například do masových směsí či do opékaných a smažených nudlí nebo rýže, kterým dodají lehkou banánovou vůni.

Pokud je na vás vařený banánový květ příliš výrazný, můžete do jídel použít jen jeho méně výrazné a kratší dobu vařené tyčinky. Konzumovat zasyrova ale můžete střed květu a to podobně jako artyčok, jehož chuť vám bude pravděpodobně také připomínat. Tuhé a dekorativní okvětní listy určitě nevyhazuje! Můžete je v syrovém stavu použít jako dekorativní misky na salát nebo ozdobu obložených mís.

Mohlo by vás zajímat: Jak správně jíst oblíbené ovoce: Grep si posolte a banán jezte jako opice

shutterstock_2299896489.jpg

banánový květ a vláknina
Zdroj: 
Shutterstock
Banánový květ je i bohatým zdrojem vlákniny, přispěje tedy k lepšímu zažívání.

Benefity pravidelné konzumace banánových květů

Co dalšího vám tahle cizokrajná ingredience, tedy kromě nevšedního gastronomického zážitku, přinese? Protože jsou květy banánovníku plné železa, měly by je do svého jídelníčku zařadit především osoby trpící anémií. Pokud vás trápí špatné zažívání, zkuste ho upravit pomocí téhle exotické speciality. Banánový květ totiž obsahuje spoustu cenné vlákniny, takže po jeho konzumaci budete mít v bříšku doslova „jako v pokojíčku“.

Neméně vítaná vlastnost vlákniny je i to, že na sebe dokáže vázat toxiny a další škodlivé látky, tudíž významně přispívá k detoxikaci organismu. Protože banánové květy obsahují velkou zásobu antioxidantů, můžete díky jejich pravidelné konzumaci ochránit buňky před volnými radikály, snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění, artritidy nebo některých druhů rakoviny.

Na závěr doplníme, že banánové květy obsahují také hořčík, takže se skvěle hodí ke konzumaci během psychicky vypjatého nebo fyzicky náročného období. 

Použité zdroje:

  • https://titbit.cz/produkt/bananovy-kvet/
  • https://www.prostreno.cz/dobroty-do-spize-a-lednicky/clanky/30026/Ochutnejte-bananove-kvety-Chrani-pred-rakovinou-a-zlepsi-naladu
  • https://www.spektrumzdravi.cz/zdravi-a-krasa/banany-bananove-kvety-a-bananove-listy-co-vsechno-jste-o-bananech-nevedeli