Jste zde

Zima se blíží. Jak ušetřit na vytápění?

Zdroj: www.usetreno.cz
Venkovní teploty klesají a výdaje za vytápění rostou. Nechcete-li s údivem koukat na vyúčtování energií, je nejvyšší čas naučit se několik praktických triků, jak za vytápění ušetřit. Stačí udělat opatření, aby vás změna ve výdajích mile překvapila.

21. 11. 2017

Myslíte si, že je vytápění vašeho bydlení jednoduché? Stačí přece nastavit teplotu a počkat, až vám bude příjemné teplo. Dle situace pak intenzitu regulujete, případně pořádně vyvětráte. Bohužel to tak snadné není!

Naučte se vytápět

Vytápění s cílem ušetřit by se mělo řídit několika důležitými pravidly. V první řadě je mnohem výhodnější udržovat ve vašem bydlení konstantní teplotu. Pouštět vytápění v jednu chvíli na maximum rozhodně není dobrý nápad.

To stejné platí o přetápění. Může být pohodlné chodit doma pouze v tričku a šortkách, nicméně každý stupeň Celsia navíc vás stojí peníze. Ideální teplota v bytě se liší dle místnosti, nicméně tam, kde se pohybují lidé, se ideální teplota pohybuje kolem 20 °C.

Potřebujete do prostoru vpustit čerstvý vzduch? Větrejte rychle a intenzivně. Díky tomu zůstanou stěny místnosti stále teplé a návrat na původní teplotu nebude trvat dlouho. S pravidelně a dlouho otevřenými okny uprostřed zimy je šetření energií nereálné.

Správně umístěné topné těleso

Umístění topného tělesa rozhoduje o tom, jak efektivně se teplý vzduch bude distribuovat po prostoru. V mnoha případech s tím, kde je topení nainstalováno, nic neuděláte. Ovlivnit však můžete bezprostřední okolí, ve kterém by se neměly nacházet těžké závěsy, nábytek, květiny a další předměty. Prostředí kolem topení by mělo být vyklizeno. Efektivita klesá s každou překážkou.

Pravdou zůstává, že i pouhý 1 m3 plynu něco stojí, tak proč spotřebu energií zbytečně zvyšovat? Naopak se vám vyplatí za topení umístit tepelnou odrazovou fólii. Ta vyprodukované teplo odrazí od zdi do prostoru.

Zkontrolujte si, kolik platíte

Jakmile umíte vaše bydlení správně a efektivně vytápět, přijde na řadu kontrola cen. Ideální by bylo kontaktovat s dotazem všechny dodavatele a počkat na jejich nabídky, nicméně takové řešení by bylo zdlouhavé a v závěru by nemuselo přinést ani nejlepší cenu. Mnohem praktičtější je spočítat úsporu prostřednictvím kalkulačky cen plynu. Stačí zadat několik základních údajů a kalkulačka za vás srovná ceníky více než 50 dodavatelů. Výsledkem je přehledný seznam nabídek.

Kalkulačka vychází z aktuálních cen a je jasným důkazem toho, že spočítat si možnou úsporu za plyn se vyplatí. Pár minut vašeho času stačí k tomu, abyste ušetřili na vytápění. Změna dodavatele je cestou k nižším účtům. Jakmile projevíte o některou z nabídek zájem, dostanete k dispozici veškeré informace a instrukce, jak postupovat.

Nemusíte mít obavy ze zdlouhavého papírování. Přechod k jinému dodavateli může být až překvapivě jednoduchý. Neváhejte udělat změnu i kvůli relativně malé úspoře. Pohled na další vyúčtování vás přesvědčí o tom, že rozdíl je opravdu znát.