Jste zde

Zařizujeme dětský pokoj: Tady jsou tipy, na co si dát pozor

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Zařizování dětského pokoje vyžaduje rozvahu a pečlivé plánování. Nechcete-li pořizovat každou chvíli nové vybavení, vyplatí se při jeho zařizování přemýšlet.

16. 1. 2017

Dětský pokoj je místo, kde tráví děti většinu svého času. Proto by měl být nejen útulný, ale i praktický, bezpečný a variabilní. Měl by růst zároveň s potřebami dítěte. Jinak vybavujeme pokojíček pro batole a jinak pro školáka. Z tohoto důvodu už předem přemýšlejte, kde časem umístíte psací stůl. 

Pamatujte také na to, že dětský pokoj by měl být nejbezpečnější místo v domě. To platí dvojnásob u malých dětí. 

Pokojík by měl vždy odpovídat potřebám dítěte - zároveň ale vyžaduje určitou míru univerzálnosti, aby alespoň chvíli rostl spolu s dítětem.Zdroj: www.nabytokmarmex.sk

Psací stůl 

Psací stůl by měl mít dostatek úložného prostoru, do kterého se vejdou knížky, pastelky, sešity, papíry a především vhodné osvětlení. Přitom všem pamatujte na zachování nezbytné plochy pro dovádění. 

Nabídka dětského nábytku je dnes pestrá, takže není problém vybrat universální a přitom designově zajímavý nábytek. U dětí předškolního věku opatřete rohy stoly ochrannými prvky, pokud nebudete vyloženě pořizovat stůl se zakulacenými tvary. Za vhodný materiál lze považovat dřevo, ale od věci nejsou i moderní stoly z tvrzeného a odolného plastu. Ty je možné sladit i barevně s ostatním vybavením. 

Podlaha v dětském pokoji

Za vhodnou podlahovou krytinu do dětského pokoje lze považovat takovou, které nestudí, neklouže, chrání před pádem, nezachycuje nečistoty a dobře se udržuje. Ideální korkové podlahy zaručí spokojenost, stejně jako podlahy vinylové, dřevěné nebo laminátové plovoucí, marmoleum a další, které se snadno udržují v čistotě. 

Do dětského pokoje volte světlé barvy, nikdy ne tmavé a temné tóny.Zdroj: www.nabytokmarmex.sk

Podlaha v dětském pokoji by měla být teplá, měkká a tichá. Zvažujete-li koberec, pak je vhodnou variantou například plovoucí podlaha a hrací koberec či běhoun. 

Zajistěte dětem bezpečí

Děti nenechají téměř nic na pokoji a snaží se všemu přijít na kloub. Nepodceňujte jejich zvídavost a opatřete nejen v dětském pokoji, ale v celém bytě zásuvky ochrannými pojistkami. 

Totéž platí o oknech, případně balkónových dveřích, aby je děti v nestřeženém okamžiku neotevřely. 

Podobně jsou na tom nebezpečné předměty v bytě. Chemikálie a čisticí prostředky skladujte na zabezpečeném místě, umístěte zábrany proti otevírání skřínek a šuplíku, na ostré předměty dejte gumové ochranné pomůcky. Vyhněte se materiálům, především v dětském pokoji, jako je sklo. Lustry a lampičky vybírejte „nerozbitné“. 

Při navrhování dětského pokoje myslete nejen na vzhled, ale i na bezpečnost.Zdroj: www.nabytokmarmex.sk

Prostor pro dovádění 

Žádné dítě nevydrží sedět na jednom místě. Potřebuje dovádět, skotačit a hrát si. Jestliže to zrovna počasí neumožňuje, bude si muset vystačit s tím, co nabízí jeho království. Zábavné dřevěné puzzle je sice fajn, ale dítě vám u něj celý den nevydrží. 

Pořiďte dětem hrací koberec, kde může skákat třeba panáka. K výborným pohybovým hrám patří třeba i terč se softovými balonky na suchý zip, magnetické šipky, prut a magnetické rybičky, košíková a další. Hry jsou přizpůsobené dovádění v bytě.