Jste zde

Vyzdobte si byt s pomocí tiskárny

papírová ozdoba PR Zdroj: Pixabay
Rádi byste nechali svůj domov prokouknout, ale nechcete utrácet majlant? Pěkné domácí ozdoby zvládnete vyrobit i vlastními silami s pomocí domácí tiskárny. Pojďme se podívat, jak na to.

18. 6. 2021

Hnutí DIY (do it yourself – „udělej si sám“) je fenomén dnešní doby. Nešetří totiž jen naše peneženky, je také ohleduplný k přírodě. Proč kupovat domácí dekorace, vyrobené na druhé straně světa, když si pěknou výzdobu vytvoříte sami?

Velkým pomocníkem při tvorbě domácích dekorací je tiskárna. Měla by být barevná a ideálně inkoustová. Tato technologie totiž tiskne v daleko sytějších barvách než laserové zařízení, má také plynulejší barevnější přechody. Jistě nám dáte za pravdu, že interiér vašeho domova si zaslouží kvalitní výzdobu.

Chcete-li při tisku ušetřit, využívejte alternativní náplně do tiskárny. Jde o náplně, které mají stejné vlastnosti jako náplně od originálních výrobců, jsou ale až 4krát levnější.

To ale neznamená, že by tyto levné tonery byly méně kvalitní. U kvalitních výrobců je jejich produkce pod drobnohledem a výsledné produkty musí splňovat ta nejpřísnější kritéria. Ve výsledku jsou tak stejně kvalitní jako tonery od originálních výrobců, jen zkrátka neplatíte peníze navíc za věhlasnou značku.

Vyberte kvalitní papír

Pro vlastnoručně vyrobenou dekoraci budete vedle tiskárny dále potřebovat lepidlo, nůžky – a především kvalitní papír. Sáhněte po takovém, který má vyšší gramáž než kancelářský papír (více než 100 g/m2), ideálně okolo 160 g/m2, což přibližně odpovídá tloušťce čtvrtky. Tyto listy vydrží i „běžný“ provoz domácnosti, stále se ale poměrně dobře skládají a stříhají (což je při DIY výrobě zásadní). 

Pro výzdobu jsou vhodnější papíry s povrchovou úpravou. Oblíbený je lesklý či matný povrch, existuje ale i spousta netradičních papírů s různými vytlačenými vzory. Často používaný je také samolepící papír. Řiďte se vlastním vkusem a návody k jednotlivým ozdobám.

Kde čerpat inspiraci?

Na internetu najdete řadu stránek a aplikací, které se výrobě domácích dekorací věnují. Na většině z nich naleznete podrobný návod, jak při výrobě postupovat, chybí ani soupis potřebných pomůcek a předloha k samotné ozdobě. Takto si můžete vyrobit např.:

  • papírové květiny,
  • halloweenské ozdoby,
  • vánoční a velikonoční dekoraci,
  • ozdoby pro oslavu narozenin,
  • papírové ptáčky do květináčů,
  • ozdobné samolepky.

Kde hledat tiskové předlohy s návody? Pokud máte chytrý telefon, stáhněte si aplikaci Creative Park, Learn Paper Crafts & DIY Arts nebo DIY Paper Craft & Decor. Na počítači se mrkněte např. na craftyourhappiness.com, tatertotsandjello.com, thinkmakeshareblog.com nebo housefulofhandmade.com.

Zkontrolujte stav tonerů

Před samotným tiskem se ujistěte, že tonery do tiskárny mají dostatek barvy. Tiskněte ve vysokém rozlišení; nízké si můžete dovolit u dokumentů, ne však u domácích dekorací. Vysoké rozlišení je důležité i v případě tisku fotografií, které stejně mohou sloužit jako dekorace vašich domácností. Ty si můžete díky moderním technologiím tisknout i přímo ze smartphonů.

Od věci není ani zkušební tisk, u kterého je naopak nižší rozlišení žádoucí. Stačí tisknout v tzv. ekonomickém módu, který tiskne černobíle. Zkontrolujte, zda má výtisk velikost, jakou si představujete.

Pokud používáte tiskárnu se čtyřmi základními barvami (tzv. CMYK barevný model), počítejte s tím, že některé barvy mohou mít tmavější odstín, než jaký vidíte na monitoru. CMYK základní barvy totiž nedokáží namíchat světle růžové, zelené a oranžové odstíny. V takovém případě je lepší využít zařízení s tzv. hexachromovým tiskem, který obsáhne celou barevnou paletu.