Jste zde

Vytápějte chytře: Krbová kamna ušetří až tisíce korun ročně!

Zdroj: www.give.cz
Zima je již za dveřmi a s ní i každoroční topná sezóna, která dokáže rodinný rozpočet ztenčit leckdy i o desítky tisíc korun. Vyděsil vás účet za loňskou topnou sezonu? Řešte teplo ve vašem domě letos jinak!

11. 9. 2014

Jak ušetřit?  Poměrně snadno. Stačí k tomu kvalitní krbová kamna, které dnes představují nejlevnější způsob vytápění. Některé typy kamen můžete dokonce napojit i na stávající otopný systém v domě a vytápět s nimi celý dům.

Při výběru kamen sledujte jejich výkon

Pokud se pro vytápění pomocí krbových kamen rozhodnete, při jejich výběru pečlivě posuzujte především jejich výkon. Ten by měl odpovídat tepelným ztrátám vytápěného prostoru. Pokud by byl výkon kamen vyšší než tyto ztráty, budete ho muset neustále tlumit, což se negativně projeví na celkové hospodárnosti využití kamen, bude docházet k znečištění čelního skla a usazování zplodin v kouřovodech.

Naopak, pokud byste sáhli po kamnech s nižším výkonem, než jsou tepelné ztráty vytápěné místnosti, budete se výkon snažit navýšit, čímž bude docházet k přehřívání samotných kamen a může dojít i k jejich poškození.

Spočítat správný výkon je přitom velice jednoduché – stačí k tomu znát objem vytápěného prostoru v metrech krychlových a vzít do úvahy průměrnou tepelnou ztrátu v ČR, která odpovídá 1 kW výkonu na 18 m3. U novostaveb je samozřejmě tato hodnota odlišná, resp. můžeme počítat s 1 kW výkonu na 40 m3. Tento způsob výpočtu platí při použití suchého paliva s vlhkostí do 20 %.

Kamna s teplovodním výměníkem

Jak již bylo uvedeno výše, některá kamna umožňují jejich připojení k topným tělesům nebo zásobníkovému ohřívači vody. K tomuto slouží takzvaný teplovodní výměník. Ten dokáže předávat do topných těles dle typu kamen cca 47 až 79 % z celkového tepelného výkonu. Díky krbovým kamnům s teplovodním výměníkem lze ročně ušetřit nemalé peníze a investice do pořízení kamen se tak může vrátit i za jednu topnou sezónu.

S krbovými kamny můžete šetřit tisíce korun ročně, je ale potřeba vybrat ty správné.Zdroj: www.give.cz

Mějte však na paměti, že krbová kamna s teplovodním výměníkem musí být zajištěna záložním zdrojem nebo vychlazovací smyčkou pro případ, že vypadne elektrický proud. Pokud tedy platí pravidlo, že instalaci a připojení kamen by měl provádět kvalifikovaný odborník, u kamen s teplovodním výměníkem to platí dvojnásob. Ideální je tak kamna vybírat u prodejců, kteří dokážou kamna nejen prodat, ale také k nim nabídnout jejich zapojení v domácnosti.

Jsou lepší plechová nebo kachlová kamna?

Před nákupem je také dobré zapřemýšlet nad tím, jaký typ krbových kamen nejlépe splní to, co od nich očekáváme. Rozdíl totiž není pouze ve vzhledu samotných kamen, ale také v jejich funkčnosti.

Plechová krbová kamna mají tu výhodu, že se rychle rozehřejí. Ve srovnání s kachlovými krbovými kamny ale nemají tak dobrou schopnost akumulace tepla, jinými slovy, po vyhasnutí nedokážou držet tak dlouho teplo.

Dobrá akumulace tepla je u kachlových krbových kamen zajištěna právě jejich kachlovým obložením. Na trhu lze nalézt poměrně širokou nabídku mnoha značek, mezi nejprodávanější patří napříkld špičková a přitom cenově dostupná krbová kamna Romotop, jejichž obliba spočívá především v možnosti volby z mnoha dostupných odstínů keramiky. Můžete si tak vybrat z několika desítek barev a kamna jednoduše sladit s interiérem vytápěné místnosti. Velice oblíbená jsou také krbová kamna Haas+Sohn, která si dlouhodobě drží popularitu díky vysoké kvalitě a velice příznivé ceně.