Jste zde

Vyplatí se nejlevnější robotická sekačka na zahradu?

sekačka na trávu Zdroj: www.bigstockphoto.com
Přemýšlíte o pořízení robotické sekačky? Možná už máte doma robotický vysavač a po zkušenosti s tímto výrobkem jste dostali zálusk na robotickou sekačku.

11. 2. 2021

Určitě není potřeba zdůrazňovat, že se zpravidla jedná o dražší produkty. Možná chcete učinit první zkušenost s robotickou sekačkou a zároveň byste neradi investovali enormní prostředky, protože nevíte, jestli vám robotická sekačka bude vyhovovat. Vyplatí se koupit levnější robotickou sekačku?

Stále levnější

Také sortiment robotických sekaček je tady už nějakou dobu, a tak ceny setrvale klesají. To, co jste si mohli dříve dovolit očekávat až u dražších modelů, tak proniká do levnějších zařízení. To je prvním důvodem, který může hovořit pro pořízení levnějšího stroje.

Zároveň je potřeba si uvědomit, že nejlevnější modely na trhu nebudou vybaveny tím nejpokročilejším, co dnes můžete sehnat. Typické pro nejlevnější robotické sekačky pak může být:

  • Absence pokročilých funkcí
  • Chybějící GPS
  • Menší akumulátor

Chybět mohou rozšířené bezpečnostní funkce, jako je třeba sofistikovanější ochrana sekačky prostřednictvím bezpečnostního PINu. Může postrádat dokonce také GPS, které slouží k opravdu přesnému navádění při sečení. Možná může být také menší kapacita baterie, což znamená častější nabíjení. S tím vším samozřejmě musíte počítat, proto se zajímejte o to, co vámi vyhlédnutý model levné robotické sekačky vlastně nabízí.

Je GPS důležitá?

Co může být potenciálně nejspornějším bodem při výběru té nejlevnější robotické sekačky, to je právě výše zmíněná absence GPS. Ta totiž významně promlouvá do efektivity sečení. Je nutno podotknout, že je to podstatné zejména pro členitější zahrady, kde je vhodné, aby sekačka měla perfektní přehled o tom, která místa ještě pokosit.

Pokud ale máte zahradu spíše menší rozměrů a nemáte žádný náročný terén, stačí sekačka, která GPS nemá. GPS nicméně umožňuje pokročilejší možnosti plánování sečení, což zase celkově zvyšuje komfort používání sekačky. Od těch nejlevnějších modelů ale samozřejmě nelze chtít všechno.

Levná, ale bez zbytečností

Na levnou robotickou sekačku se můžete dívat ale také z jiného úhlu pohledu. Pokud hledáte zařízení, které je maximálně jednoduché a nebude se tvářit až příliš chytře, možná je právě nabídka těch nejlevnějších modelů tím pravým, co vás osloví. Někdy totiž může být množství funkcí a snaha výrobce o co nejvyšší technickou vyspělost kontraproduktivní.

Řada lidí ocení jednoduché ovládání, které může být právě charakteristikou levnějších modelů. Nebudou vás obtěžovat žádné zbytečnosti, nebudete muset studovat obsáhlý návod a vše rychle zvládnete.

Také u levné robotické sekačky záleží na schopnostech sečení

Také u levné robotické sekačky byste však měli sledovat konkrétní parametry, které jsou naprosto základní pro samotný proces sečení. Měli byste se proto podívat zejména na to, jaké parametry má konkrétní robotická sekačka: 

  • Výška sečení
  • Záběr sečení
  • Kapacita baterie a nabíjecí stanice

Pokud si zakládáte na tom, abyste měli trávník opravdu ideálně upraven, bude vás zajímat výška sečení, kterou lze na sekačce nastavit. Drtivá většina robotických sekaček začíná na výšce někde okolo 2 centimetrů výšky.

Roli hraje také záběr sečení, který udává, kolikrát vlastně sekačka bude muset přejet, aby pokosila vaši zahradu. Pokud hledáte nejlevnější robotickou sekačku, budete muset vybírat z modelů, které mají menší záběr sečení. Pokud však máte malou zahradu, nemusí to vadit. Také to je možnost, jak můžete snadno ušetřit.

Podobné je to s kapacitou baterie, o které jsme už okrajově hovořili výše. Také zde na malou zahradu nebudete potřebovat extrémní kapacitu a častější nabíjení vám nemusí vadit.

S výběrem vám pomohou recenze

Jestliže jste se rozhodli vybrat si robotickou sekačku, která bude nabízet velmi dobrý poměr ceny a výkonu, určitě nemůžete střílet naslepo. Vždy se vyplatí podívat se na nezávislé recenze, které testují jednotlivé robotické sekačky na trhu. Zároveň se můžete dozvědět více o samotném procesu výběru robotické sekačky, tak, aby vyhovovala vašim představám.

Vaše požadavky jsou klíčovým faktorem

Pokud se tedy ptáte, zda se vám vyplatí pořízení nejlevnější robotické sekačky, je odpověď na tuto otázku vždy o tom, co od takového produktu očekáváte. Pokud bychom si to tedy měli shrnout, nejlevnější robotická sekačka na trhu může být zajímavé řešení: 

  • Jako první zkušenost s robotickou sekačkou
  • Pro méně náročné zákazníky
  • Na údržbu menších travnatých ploch

Jakmile začnou růst vaše nároky, a nebude vám stačit vaše bubnová sekačka, poroste samozřejmě rovněž cena, kterou budete muset zaplatit. Někdy ale může pořízení levnějšího modelu s méně funkcemi být prozíravým krokem, protože schopnosti dražších modelů nemusíte naplno využít.

Na druhou stranu počítejte s tím, že nebudete mít možnost vyzkoušet si řadu pokročilých funkcí.