Jste zde

Vyplatí se fixace elektřiny?

fixace elektřiny Zdroj: Shutterstock
Dodavatel elektřiny vám při podpisu smlouvy může nabídnout fixaci ceny. Její doba může být proměnlivá a řada zákazníků váhá, zda se jim fixace ceny elektřiny skutečně vyplatí. Jak to zjistit?

31. 8. 2023

Co je fixace elektřiny?

Nejprve si ujasníme, co je to ta fixace elektřiny. Jedná se de facto o smlouvu na dobu určitou, jíž uzavřete se svým dodavatelem energií. Ten vám může nabídnout, že vám bude stávající cenu elektřiny garantovat ještě po následující rok, dva roky nebo třeba i tři roky.

Vy sami se přitom můžete rozhodnout, zda a na jak dlouho si cenu necháte zafixovat, nebo jestli to odmítnete. Faktem je, že někdy se fixace ceny elektřiny z dlouhodobého hlediska vyplatí – a jindy nikoliv.

Další poplatky

Zafixovali jste si cenu elektřiny a těšili jste se, že budete platit málo? Pak vám ale přijde vyúčtování a vy se nestačíte divit. Proč? Protože zafixovat se dá pouze část z celkové ceny. K ní musíte připočíst ještě poplatky za údržbu distribuční sítě, příspěvky na obnovitelné zdroje, měsíční platba za příkon hlavního jističe a další.

Nezdá se vám vaše vyúčtování a nejste s dodavatelem elektřiny spokojení? V tom případě není nic snazšího než si srovnat ceny elektřiny přes Ušetřeno.cz, kde je k dispozici i kalkulačka elektřiny. Stačí pár kliknutí a hned uvidíte, kde byste měli elektřinu levnější.

Fixace – ano, či ne?

Průměrná cena elektřiny se nedá dost dobře stanovit, protože každý zákazník platí jinou částku – podle toho, zda má, či nemá fixaci ceny elektřiny a kdy a na jak dlouho si fixaci zařídil. Velkou nevýhodou fixované ceny elektřiny ovšem je, že nemůžete kdykoliv vypovědět smlouvu s dodavatelem a přejít jinam. Pokud s cenou nejste spokojeni, ale zapomenete včas vypovědět smlouvu, tak ta se automaticky prodlouží, což může být také nepříjemné.

Na druhou stranu, fixace ceny elektřiny má i své nesporné výhody. Pokud zvolíte dobré období, kdy je elektřina levná, můžete na tom hodně vydělat. Navíc máte jistotu, že po zvolené období se vaše cena elektřiny nepohne, a nemusejí vás proto děsit skokové nárůsty cen energií. Platíte pořád stejně a víte, kolik vás elektřina bude stát, což řada lidí ocení.