Jste zde

Vyměňte klasický vánoční stromek za pravěkou araukárii. Jen pozor na to, že nesnáší světélka

blahočet Zdroj: Shutterstock
Nazdobte si letos blahočet ztepilý! Živý stromek, který nemusíte po skončení vánočních svátků vyhodit.

22. 11. 2023

Blahočet ztepilý nebo též různolistý je odolný jehličnan, který můžete pěstovat po celý rok v bytě. Vynikne jako solitérní rostlina, jeho jehlice téměř nepíchají, a pokud ho krásně nazdobíte, může být adekvátní alternativou ke klasickému vánočnímu stromku. Zapomeňte však na elektrické vánoční dekorace, které by mohly jemné jehlice spálit. 

shutterstock_1714864828.jpg

araukárie na zahradě
Zdroj: 
Shutterstock
Stromek pro štěstí, pokojová jedle nebo pokojový smrček - i za těmito názvy se skrývá blahočet ztepilý. 

Věděli jste…
Blahočet ztepilý funguje jako účinná čistička vzduchu? Pohlcuje toxiny, které se uvolňují z nábytku, koberců, z nátěrů a z nejrůznějších čisticích prostředků. 

Zimu v našem klimatickém pásmu nepřežije

Blahočet je pravěký stálezelený strom, který v minulosti rostl po celé zeměkouli. Dnes už na něj můžete ve volné přírodě narazit pouze v Austrálii, na Novém Zélandu a v Jižní Americe. V podmínkách jemu vlastním může dorůst až 50 metrů a dožít se může i několika desítek let. 

shutterstock_2376178351.jpg

jehlice blahočetu
Zdroj: 
Shutterstock
Jehlice blahočetu jsou měkké, téměř nepíchají a mají svěží zelenou barvu. 

V našich klimatických podmínkách lze blahočet pěstovat jen doma nebo v zimní zahradě v květináči. Na balkon, terasu nebo zahradu ho můžete přesunout pouze v létě, kdy jsou teploty vyšší. Pyšní se velice pravidelným růstem a při správné péči může dorůst až 120 cm. Výběrem velikosti květináče můžete navíc ovlivnit, do jaké velikosti váš blahočet vyroste. 

Vytopený byt mu nesvědčí

Přestože blahočet vypadá křehce, je velice odolný a jeho pěstování zvládne opravdu každý. Základem je najít vhodné stanoviště s dostatkem prostoru. Pokud blahočet umístíte do rohu, poroste křivě

Tip: Aby váš blahočet rostl symetricky, najděte mu dostatečně velký a otevřený prostor. Sluneční světlo musí na rostlinu dopadat ze všech stran. 

Ideální je stanoviště se stálou teplotou a s rozptýleným světlem, kam přímo nedopadají přímé sluneční paprsky. Přes léto rostlině vyhovuje běžná pokojová teplota, v zimě je vhodnější místnost s teplotou okolo 8 stupňů Celsia, neboť vyžaduje chladnější zazimování. Nesnáší přetopené a suché místnosti! 

Zálivka by měla být pravidelná a jednou za 14 dní je vhodné rostlině dopřát i správné hnojivo. Rostlinu zalévejte převařenou vodou nebo dešťovkou a přebytečnou vodu, která zůstane v podmisce, vždy vylijte. Přelití i přeschnutí může mít fatální následky, které se projeví opadáváním spodních větví nebo opadem jehličí. 

shutterstock_2221723491.jpg

blahočet v bytě
Zdroj: 
Shutterstock
Rostlině vyhovuje vyšší vzdušná vlhkost, kterou můžete zajistit rosením nebo občasnou sprchou. 

Nemá rád změny!

Rostlinu přesazujte na jaře, než začne rašit, a až ve chvíli, kdy je to nezbytně nutné. Zasaďte ji do výživného, dobře propustného a kyselejšího substrátu a květináč volte jen o pár centimetrů větší, než byl ten původní. Dbejte na to, abyste neporušili kořenový bal a abyste blahočet zasadili do stejné hloubky. Vhodná je také drenáž na dně květináče, která udrží kořeny v suchu. 

Zdroje:

  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/blahocet-je-strom-pochazejici-z-tichomori-ktery-na-zemi-rostl-jiz-vedle-dinosauru-28901.html
  • https://www.citrus-shop.cz/blog-souteze/araucaria-heterophylla-blahocet-ztepily
  • https://prima-receptar.cz/blahocet/
  • https://chovatelka.cz/clanek/pestujeme-jehlicnany-v-interieru-araukarie
  • https://living.iprima.cz/araukarie-jehlicnan-ktery-muzete-pestovat-jako-pokojovku-nahradi-vanocni-stromecek-53152