Jste zde

Vybíráte dětské odrážedlo? Pozor na nejčastější omyly při jejich výběru

odrážedlo Zdroj: Pixabay
Rádi byste potěšili své nejmenší a zároveň udělali něco pro jejich zdravý rozvoj? A máte už doma odrážedlo? Jestli ne a máte doma prcka staršího jednoho roku je teď ten správný čas.

28. 9. 2021

Jen pozor, abyste se vyvarovali nejčastějších chyb, které dělají rodiče při jeho výběru.

Chcete odrážedlo nebo odstrkovadlo?

Hned prvním omylem, se kterým se prodejci v praxi setkávají je, že lidé často neznají rozdíl mezi odstrkovadlem a odrážedlem. Často pak bývají i shodně označeny, přitom je tento rozdíl velmi důležitý.

Pro nejmladší děti, které se teprve učí chodit je vhodné odstrkovadlo, jenž je vybaveno dvěma kolečky, alespoň na jedné ose. Je odstrkovadlo je totiž určené pro děti, které ještě neumí držet rovnováhu.

Oproti tomu odrážedlo vypadá vlastně jako kolo, akorát bez šlapadel. Odrážedla jsou určena pro děti, které se již snaží běhat a běžně chodí, mají totiž pomoci s udržováním rovnováhy. Kromě toho, že se zlepší hrubá motorika dítěte, je pak jednodušší i přechod na klasické dětské kolo.

Jak vybrat odrážedlo?

Aby odrážedlo plnilo svůj účel, ale hlavně bylo pro dítě bezpečné, je důležité jej vybírat podle věku dítěte a jeho vzrůstu. Na druhou stranu, aby dítě jízda na odrážedle bavila je potřeba vybírat odrážedlo i podle jeho preferencí.

Věk dítěte

Základním orientačním ukazatelem je věk dítěte. Pro děti od jednoho roku jsou vhodná odstrkovadla, která za něj budou držet rovnováhu. V tomto období je potřeba se soustředit na to, aby se dítěti zlepšila chůze.

Pro děti od dvou let jsou pak vhodná současná odrážedla, která vypadají jako kola. Podle schopností vašeho dítěte pak můžete volit třeba sportovní odrážedla nebo odrážedla vhodná i do terénu.

Vzrůst dítěte

Základním pravidlem při výběru odstrkovadla i odrážedla je, že dítě musí dosáhnout při sezení na něm na zem, a to celou plochou nohy a nejen špičkami. Výška sedadla je tedy velmi důležitým ukazatelem. Pokud by dítě nedosáhlo na zem celými nožičkami, hrozí mu totiž četné pády. Tím byste jej odradili nejen od odrážedla, ale do budoucna by mohlo mít i strach z kola.

Oblíbení hrdinové

Má rádo nějakou určitou pohádku? Barvu? Nebo dopravní prostředek? Výběr to sice trochu ztíží, ale výsledná radost bude obrovská.