Jste zde

Vybíráme venkovní dekorativní osvětlení

venkovní dekorativní osvětlení Zdroj: svetla24.cz
Pořídili jste si vlastní zahrádku, po které jste už nějaký ten čas toužili a chcete si ji vyšperkovat, aby vám ji ostatní záviděli? O tom, že si na ní vybudujete sezení s grilem není třeba mluvit, co ale dál?

21. 6. 2022

Zapomenout nesmíte na osvětlení terasy ani zahradních cestiček.

Osvětlení promění zahradu v kouzelné místo

Večer bývá všude tma, ani zahrada není výjimkou. Když navíc klopýtáte po chodníčku ke vchodovým dveřím, kde z kabelky lovíte klíče a snažíte se jimi trefit do klíčové dírky, na náladě vám to nepřidá. Tmavá zákoutí umí být i děsivá. Jak to změnit? Výběrem vhodného venkovního osvětlení, které z ponurého místa vyčaruje kouzelné.

Na čem záleží, když vybíráte venkovní osvětlení?

Nabídka venkovních svítidel je poměrně široká, ostatně jako u všeho. Jak by byl život nudný, kdyby všichni měli všechno stejné? Exteriérová svítidla jsou vhodná k použití venku, nejčastěji bývají vyrobena z kovu, plastu nebo nerezové oceli. Tyto materiály odolají všem povětrnostním vlivům.

Kde všude můžete venkovní světla použít?

Jedním z nejdůležitějších parametrů pro výběr venkovních svítidel je místo, kde je chcete použít. Co všechno můžete pomocí exteriérových svítidel osvítit?

  • Přístupovou cestu
  • Osvětlení terasy
  • Osvícení zahrady
  • Osvícení fasády
  • Světlo u vstupních dveří
  • Osvětlení bazénu
  • Nasvícení oblíbeného záhonu nebo jiného zajímavého prvku

svetlo.jpg

venkovní světlo
Zdroj: 
svetla24.cz

Pohlídejte si IP ochranu

Venkovní svítidla jsou vystavena rozmarům počasí, musí toho vydržet mnohem víc než ta interiérová. O jejich odolnosti vám hodně napoví IP ochrana, která se označuje písmeny IP, za kterými následují dvě číslice. První informuje o odolnosti vůči prachu a jiným pevným částicím, druhá o ochraně před vniknutím vody.

Víte, že pro venkovní použití jsou vhodná svítidla s IP44 až IP68?

Zvažte i způsob ovládání

Nejen interiérová světla je třeba rozsvěcet a zhasínat, stejně to je i u těch venkovních. Kromě manuálních vypínačů můžete zvolit i světla, která se automaticky rozsvítí, když se setmí, nebo se rozsvěcí pomocí pohybových čidel. Setkat se můžete i s kombinovaným ovládáním, u některých světel si vše dokonce můžete naprogramovat.

Co takhle solární svítidla?

Ze všech stran se na nás valí informace o tom, že energie zdražují. Právě úspora energie často bývá argumentem, proč venkovní světla mnozí z nás zavrhují.

Víte, že existují solární světla, která nepotřebují napojení na žádnou síť, energii čerpají ze slunečního záření a po setmění zářivě osvítí každou cestičku i terasu.