Jste zde

Vybíráme postel a matraci pro dítě: Na co je potřeba dát pozor?

Zdroj: www.loznice.cz
Kvalita spánku je důležitá pro všechny věkové kategorie. Zdravé a pohodlné místo na spaní by mělo být samozřejmostí i u těch nejmenších. Postýlka pro miminko, i postel pro větší dítě musí splňovat náročné požadavky na hygienu.

6. 10. 2014

Také děti potřebují již od narození zdravé ležení – kvalita lehací plochy a hygiena lůžka jsou zásadní.

Kvalita lehací plochy a hygiena lůžka – to je to, co by vás při výběru postele do dětského pokoje mělo zajímat nejvíc. Je tedy třeba vybírat výrobky z kvalitních materiálů, které jsou vhodné pro děti.

Pro miminka vybíráme postýlku nejlépe z masivního dřeva, např. z borovice nebo buku.

Dětská postýlka by měla mít spouštěcí bočnici a rošt nastavitelný do více poloh – pro pohodlí dítěte i maminky. Může mít i kolečka pro jednodušší přemístění. Základem a samozřejmostí by měly být kvalitní povrchová úprava, bezpečné kování a žádné ostré hrany. Pro moderní postýlku pro ty nejmenší určitě platí, že kvalita a funkčnost jsou důležitější než design.

Pořizujte materiály, které se snadno udržují!

I pro větší děti, tedy pro děti od dvou do tří let, by kostra postele měla být z materiálu, který se snadno udržuje. Opět je ideální masivní dřevo, případně přírodní dýha nebo folie (lamino).

Víte, jak by měla vypadat a co splňovat postýlka pro nemluvně?Zdroj: www.loznice.cz

Naopak nevhodné jsou pro děti čalouněné postele – a to především z hlediska jejich špatné údržby. Ani postel pro trochu odrostlejší děti by neměla mít žádné ostré rohy nebo hrany. Důležité jsou i rozměry. I pro malé dítě se vyplatí pořídit postel „dospělých“ rozměrů – děti rychle rostou, a tak pořizovat „junior“ postel se skoro nevyplatí. Pokud jsou rodiče vyšší postavy, mohou zvážit pořízení i prodloužené postele. Protože kvalitní rám postele vydrží mnoho let, třeba až do dospělosti.

Základem je kvalitní matrace

Těmi nejdůležitějšími částmi jsou ale rošt a matrace. Pro malé děti postačí pevný dřevěný rošt. Pro větší dítě už můžete pořídit rošt lamelový, případně polohovací rošt, u kterého polohování využijete zejména v době, kdy je dítě nemocné.

Kvalitní matraci děti potřebují pro zdravý růst a vývoj. Vhodný je spíše pevnější typ konstrukce ve střední tvrdosti. Kvalitní matrace pro dospělé jsou většinou zónové – tj. v oblasti ramen a pánve jsou změkčené a naopak v oblasti bederní páteře jsou pevnější. U dětí není třeba, aby matrace měla výrazné zónování – děti rostou, často se na lůžku „stěhují“ do různých poloh, a tak zónování u dětské matrace postrádá smysl.

Pozor na hygienu!

Důležitá je správná podpěra páteře – to znamená kvalitní materiál matrace. Ideální jsou pro děti matrace z kvalitních PUR pěn, které vyhoví jak z hlediska pružnosti matrace, tak i z hygienického hlediska. Méně vhodné matrace jsou ty s obsahem přírodních materiálů – jako latex, kokos, vlna atd. – z důvodu hygieny i potenciálních alergenů. Potah matrace by měl být snímatelný s možností praní minimálně na 60 °C.

Ano, děti rostou jako z vody, ale to neznamená, že nebudete věnovat dostatek pozornosti tomu, jak a na čem spí.Zdroj: www.loznice.cz

Pokud je dítě alergické na prach, je třeba vybírat takovou matraci, která zajistí maximální odvod vlhkosti z lůžka. Například matrace ze speciální pěny CELLPUR díky svému speciálnímu složení omezují výskyt roztočů v lůžku. Jádro matrace obsahuje celulózu Tencel, která na sebe váže vlhkost, rychle ji odpaří a zajistí příjemné a suché klima matrace.
Tyto matrace jsou vhodné pro děti i dospělé - především pro alergiky a všude tam, kde jsou zvýšené nároky na hygienu lůžka. Vhodný potah matrace je opět ten, který dobře odvádí vlhkost – s obsahem mikrovláken Tencel nebo s obsahem stříbra, která navíc působí antibakteriálně.

Výrobky pro děti musí být bezpečné a funkční, a to platí i u nábytku. Postel je dlouhodobá investice, vybírejte tedy pečlivě, kvalitnější výrobky mají i delší životnost. Rám postele mohou děti i podědit, ale matraci by mělo mít dítě vždy novou – u miminek to platí dvojnásob.