Jste zde

Vybavení na zahradu: Jak jej pořídit co nejlevněji?

Zdroj: pexels.com
Začátek letní sezóny se nese v duchu teplého počasí a světla až dlouho do večera. Nejen zapálení zahrádkáři pak přemýšlí, jak si zpříjemnit čas na zahradě. Ušetřete s našimi tipy – pomohou vám aukce, bazary i vlastní ruce.

2. 7. 2020

Zahradní nábytek nemusí být velkou investicí

Jednou z největších investicí bývá nábytek na zahradu. Klasické bílé sety z plastu sice pořídíte velmi levně, v takovém případě se ale připravte nejen na omezenou nosnost, ale také na možné pohrdavé pohledy sousedů. Mnozí lidé totiž považují tento kousek „nábytku“ za nevkusný. Rozhodně nešlápnete vedle s dřevěným nebo kovovým setem na zahradní posezení. Kde ho ale sehnat levně? Zkuste internetové aukce nebo bazary, leckdy tam za pakatel seženete i nový nábytek. Často se tu totiž objevují nabídky od domácích kutilů, kteří nábytek vyrobí podle vašich představ, z kvalitního materiálu a za mnohem lepší cenu než v obchodech – nehledě na dlouhou životnost.

Někdy však stačí podívat se kolem – k sezení můžete využít i to, co už máte doma. Stačí jen obrátit bednu, očistit pneumatiku nebo starou matraci obléknout do nepromokavého kabátku. Upcyklace, tedy přeměna předmětu v nový nebo s novým účelem, je nejen trendy, ale také velmi přívětivá k peněžence. Zkuste se tedy projít vaším nepotřebným harampádím a zapřemýšlet – otočit, natřít, rozložit, sešroubovat?

Pokud máte šikovné ruce, můžete si zkusit nábytek i vyrobit. Velký poprask před pár lety způsobil DIY nábytek z palet. Pokud se rozhodnete pro tuto možnost, počítejte s rozebráním, obroušením a následným složením každé z nich. Nábytek budete muset i natřít, aby vydržel dlouho pěkný, jinak by vaše práce mohla přijít během pár sezón vniveč. Jestliže máte možnost, můžete si vyrobit i přírodní sezení – třeba z kamenů. Stavba suché kamenné zídky alias lavičky vás nebude stát mnoho peněz a nevyžaduje žádnou velkou údržbu. Velký placák se svařenou stojnou konstrukcí pak může vytvořit dokonalý designový stůl.

Zdroj: bigstockphoto.com

Vybavení na zahradu, zn. levně

Na zahradě však budete nejspíš potřebovat i další vybavení – typicky nářadí a nástroje k údržbě, gril, přístřešek či úložné boxy. Pokud nechcete kupovat nové vybavení v obchodě, dejte si obzvlášť velký pozor při nákupu v bazaru. Prodejce se vyptejte na historii, opravy i možné závady kupovaného předmětu. U nástrojů volte prověřenou značku – budete mít větší šanci, že času odolává lépe a poslouží i vám. Zeptejte se i známých a kamarádů, mnoho z nich má na chalupě nebo jako pozůstalost nářadí, které nevyužije.

Někteří lidé se také zbavují nefunkčních nástrojů za pakatel. Přitom často stačí jen opravit malichernou závadu, dokoupit díl nebo najít šikovného pracovníka, který vám servis udělá za drobnou úplatu. Můžete tak ušetřit i tisíce korun za nové vybavení k údržbě.

Místo peněz investujte čas

Pokud chcete ušetřit na zahradním nábytku a vybavení, budete muset investovat něco jiného – svůj čas. Vyhledávejte, ptejte se, pište a neotálejte – ty nejlepší bazarové kousky mizí rychle. Nejlevněji vás pak vyjde, pokud do výroby nebo opravy zlevněného zboží zapojíte vlastní ruce. Při pohledu na takový „vlastnoruční“ kousek vás bude hřát u srdce vlastní šikovnost i ušetřené bankovky.